SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Özbekistan Caz Festivali: Türk müzisyen Başak Yavuz müzikseverlerin beğenisini topladı

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Uluslararası Caz Festivali düzenleniyor. Festival kapsamında Türk müzisyen Başak Yavuz da konser verdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2018 18:38
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2018 18:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uluslararası Özbekistan Caz Festivali: Türk müzisyen Başak Yavuz müzikseverlerin beğenisini topladı

Özbekistan'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Caz Festivali farklı ülkelerden sanatçıları ağırlıyor. Festivale caz yorumcusu, besteci ve akademisyen Başak Yavuz ile Bilal Karaman, Baran Say ve Erdem Göymen'in oluşturduğu "Başak Yavuz Quartet" caz grubu da katıldı. Grup, festival kapsamında verdiği konserle Özbek müzikseverlerin büyük beğenisini topladı. 

BÜYÜKELÇİ ŞEN: DİLİMİZ BİR

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliğinin destekleri ve Ziraat Bank-Özbekistan ile Özbek-Türk İşadamları Derneğinin sponsorluğunda festivale katılan Türk caz grubunun konserinin açılışında konuşan Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, müziğin dilinin evrensel olduğuna işaret ederek, "Bizim aslında dilimiz bir, bu akşam müzik bizlerin dostluk ve kardeşlik bağlarını pekiştirilmesi için birleştirecek." ifadesini kullandı.

Şen, festivale katılmalarından dolayı caz grubu üyelerine minnettar olduklarını kaydederek, "Orta Asya'nın kalbine, ata yurdumuza gelmenizden dolayı teşekkür ederiz" diye konuştu. 

FESTİVAL ORTAK KONSERLE SONA ERECEK

Konseri, ülkedeki müzisyen ve müzikseverlerin yanı sıra Taşkent'te görev yapan diplomatlar, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve Özbekistan'da yaşayan Türk vatandaşları da izledi.

Özbekistan Kültür Bakanlığı ile UNESCO'nun Özbekistan Temsilciliği tarafından gerçekleştirilen festivale ABD, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Belarus, Polonya, Endonezya, Macaristan, İsrail, Slovakya, Kazakistan, Türkiye ve ev sahibi Özbekistan'dan çok sayıda caz grupları katılıyor.

Festival, UNESCO tarafından 2012'den bu yana Uluslararası Caz Günü olarak kutlanan 30 Nisan'da katılımcıların düzenleyeceği ortak konserle sona erecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.