SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur Türkleri, Berlin'de Volkswagen'i protesto etti!

Çin yönetiminin himayesinde Doğu Türkistan'da fabrikaları olan ünlü Alman araba şirketi Volkswagen, Uygur Türklerini fabrikalarında köle gibi zorla çalıştırdığı için Berlin'de protesto edildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 17:53
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 18:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur Türkleri, Berlin'de Volkswagen'i protesto etti!

Çin hükumeti soykırım uyguladığı Uygur Türklerini bir yandan kamplarda insanlık dışı muamelelere tabi tutarken, diğer yandan ünlü markaların Doğu Türkistan'da inşa ettiği fabrikalarında ucuz iş gücü olarak zorla çalıştırıyor.

Resim

VOLKSWAGEN YILLIK GENEL KURUL TOPLANTISI ÖNCESİ PROTESTO EDİLDİ

Almanya'nın başkenti Berlin'de bugün Uygur Türkü ve Alman insan hakları aktivistleri, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin emeğini sömüren ünlü markalardan biri olan Volkswagen'i şirket binası önünde protesto etti. Ünlü markanın yıllık genel kurul toplantısı öncesinde bir araya gelen aktivistler, ellerinde pankartlar ile Çin diktatörü Şi Cinping'in kafasının kuklasını taşırken Volkswagen şirketinin ceosu Thomas Schafer'ın maskesini taktı. Maske takanların ellerine sıkıştırılan zincirler, tek tip işçi kıyafeti giydirilmiş Uygur Türklerinin ellerinin ve kollarının bağlı olduğuna dikkat çekti.

Resim

DOĞU TÜRKİSTAN'DA BİR SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halk, asimilasyona ve soykırıma uğradı, uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı olmaktadır. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise Çin Komünist Partisi, kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyuyor. Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizliyor.

TOPLAMA KAMPLARI

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Tanıkların ifadelerine göre tutuklular, işkenceya uğruyor, sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara, ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. İnsanlar, burada tırnak çekme, kamçı, elektrik gibi işkencelere maruz kalıyor, kadınlar toplu tecavüze uğruyor.

GENÇ NÜFUS KAMPTA YOK EDİLİYOR

Milyonlarca genç, Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Doğu Türkistan’da bir çoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyorlar. Kamplarda, kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor ve genç kadınlar da Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya, Çince yaşamaya, Çinliler gibi beslenmeye zorlanıyorlar.

TÜRK VE İSLAM DEĞERLERİ HEDEFTE

Doğu Türkistan’da milli ve dini kültür mirasları yok ediliyor, Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili kitaplar yakılıyor. Türk-İslam mimarileri ve tarihi şahsiyetlerin türbeleri, heykelleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. Camiler yıkılıyor. Kur’anlar yakılıyor. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni olabiliyor.

“Kardeş aile” projesi adı altında her aileyle ilgilenecek Çinli memur atandı. Bu “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyorlar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.