SON DAKİKA
Hava Durumu

Ankara'da Rusya'nın topyekûn saldırıların 2. yılında "Ukrayna'ya Destek" mitingi

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Ukrayna Derneği ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği birlikteliğiyle, Ankara’da Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı topyekûn işgal girişiminin 2. yılında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2024 17:30
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 17:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ankara'da Rusya'nın topyekûn saldırıların 2. yılında "Ukrayna'ya Destek" mitingi

Selahaddin Kaşgarlı/QHA Ankara Muhabiri

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Ukrayna Derneği ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ortaklığında, Türkiye’nin başkenti Ankara’da 24 Şubat 2024 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı topyekûn saldırıları ve işgal girişiminin 2. yılında "Ukrayna'ya Destek" başlığıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Etkinliğe, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Vakfı Başkan Vekili Ömer Özel, TURKSİD Ukrayna Başkanı İsmet Yüksel, Tuvgan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Başkanı Necla Kalkay, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Ukrayna Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Celil Sümer,  Ankara Ukrayna Derneği ve  Kırım Derneği yöneticileri ile çok sayıda Ukraynalı ve Kırım Tatar isim katıldı.

Basın açıklaması Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yuliya Biletska, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği Vasıl Bodnar tarafından gerçekleştirildi.

"SORUN UKRAYNA'DA DEĞİL, SAVAŞI BAŞLATAN ÜLKEDE; RUSYA'DA"

Ulus Meydanı Atatürk Heykeli Önü'nde saat 15.00'de gerçekleşen basın açıklaması programı öncesi katılımcılar tarafından Ukrayna ve Kırım'a desteğin sembolü olarak "Slava Ukraine" sloganları atıldı.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, "Ukrayna bu savaşta en çok acı çeken ülke, dolayısıyla kimse bizden daha fazla barış istemiyor. Sorun Ukrayna'da değil, savaşı başlatan ülkede; Rusya'da. Türkiye'nin 2014 yılından bu yana sergilediği Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleyen kararlı ve tereddütsüz tutumu için teşekkür ediyoruz. Rus saldırganlığını durdurmak üzere atılan tüm siyasi, diplomatik, ekonomik ve insani adımlar için, özellikle de esirlerimizin serbest bırakılması için sarf edilen çabalar için minnettarız" ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA ENİNDE SONUNDA KAZANACAK"

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçi Vasıl Bodnar, "Son 70 yılda Avrupa'nın hiç görmediği savaşın ikinci yılında burada toplanmış bulunmaktayız. Bir taraftan hiç kimsenin beklemediği korkunç bir savaş, diğer taraftan Ukrayna halkının Rus işgal güçlerine karşı sergilediği direniş mücadelesinin sembolü. Ukrayna eninde sonunda kazanacak. Buna inanıyoruz. Ukrayna direnişi cesur erkek ve kadınların mücadelesiyle beraber gerçekleşiyor. Ama aynı zamanda bu mücadele Türkiye gibi dostlarımız ve uluslararası partnerlerimizle sürüyor. Aynı zamanda Türkiye gibi dostlarımız ve uluslararası partnerlerimiz ve Ukrayna halkının direnişi sayesinde kazanacağız" şeklinde konuştu.

"BU BİR İNSANLIK ONURU GEREKTİREN BİR ŞEYDİR"

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mükremin Şahin ise, "Bir insanın kendi toprakları için savaşması suç değil. Bu bir insanlık onuru gerektiren bir şeydir. Bu insanlar Toprakları için tabii ki de savaşacaklar. Savaşmayan insan onursuzdur. Kaçan insanların demokrasiye hürriyete hakkı yoktur. Biz Kırım Tatarları olarak Ukrayna halkı ile beraber bu savaşın içindeyiz. Bu Ukrayna Rusya Savaşı değildir; emperyalist saldırgan Rusya'nın nükleer gücüne ve ordusuna güvenen mazlum bir halkın üzerine uyguladığı baskıdır" ifadelerini kullandı.

Daha sonra meydanda toplanan Ukraynalılar hep birlikte Ukrayna milli marşını söyleyerek alandan ayrıldrılar.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.