SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık'tan Ukrayna'ya 10 bin drone desteği

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps, Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Oramiral Tony Radakin ile birlikte Kıyiv'e çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 18:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık'tan Ukrayna'ya 10 bin drone desteği

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps, Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Oramiral Tony Radakin ile birlikte 7 Mart 2024 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e ziyaret gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ile yapılan görüşmelerin ardından Shapps, ülkesinin Ukrayna ordusuna 10 bin adet insansız sistemin (drone) tedariği için 325 milyon sterlin tahsis ettiğini duyurdu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Shapps ve Genelkurmay Başkanı Oramiral Radakin, dün Kıyiv’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Savunma Bakanı Umerov ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkan Volodımır Zelenskıy, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, toptantıda ikili iş birliğinin ele alındığını belirterek, “Asıl odak noktamız; hava savunma kabiliyetimizi ve ordumuzun uzun menzilli yeteneklerini güçlendirmek, acil silah ve mühimmat ihtiyaçlarının karşılanması ayrıca ortak silah üretimi meselesidir." ifadelerini kullandı.

UKRAYNA ORDUSUNUN ÖNCELİKLİ İHTİYAÇLARI ELE ALINDI

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Oleksandr Sırskıy ile birlikte İngiliz mevkidaşı Grant Shapps ve Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin ile görüşme gerçekleştirdiğini bildirerek, “Ukrayna ordusunun öncelikli ihtiyaçlarını ele aldık. Başkomutan Oleksandr Sırskıy, ön cephedeki durum ve düşmanın son faaliyetleri hakkında güncel bilgiler verdi.” açıklamasında bulundu.

Umerov, savaş alanında ciddi değişiklik yaratan Storm Shadow füzelerinin sağlanması başta olmak üzere sağladığı kapsamlı destek için Birleşik Krallık’a teşekkür etti.

BİRLEŞİK KRALLIK'TAN UKRAYNA'YA DRONE DESTEĞİ

Bununla birlikte, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Shapps, Kıyiv’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ülkesinin Ukrayna ordusuna 10 bin adet insansız sistemin tedariği için 325 milyon sterlin tahsis ettiğini duyurdu. Ukrayna için satın alınacak insansız sistemler arasında çoğu FPV dronları olmak üzere bin adet saldırı dronunun ve keşif ile deniz dronların yer aldığı ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.