SON DAKİKA
Hava Durumu

Davos’ta 83 ülkeden yetkili, Ukrayna’nın Barış Formülü'nü müzakere etti

Davos’ta gerçekleşecek olan 54. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) yıllık zirvesi öncesi 83 ülkenin ulusal güvenlik danışmanları, Ukrayna'nın 10 maddelik barış formülünü ele aldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2024 14:06
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2024 16:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Davos’ta 83 ülkeden yetkili, Ukrayna’nın Barış Formülü'nü müzakere etti

Davos’ta gerçekleşecek olan 54. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) yıllık zirvesi öncesi 83 ülkenin ulusal güvenlik danışmanları, Ukrayna'nın 10 maddelik barış formülünün ayrıntılarını görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, görüşme sonrası basın toplantısında açıklama yaptı. Yermak,  Ukrayna ile Rusya arasında barışın başlatılması için çaba gösteren ülkelerin sayısının azımsanmayacak seviyede olduğuna dikkat çekti.

Yermak, “Büyük bir ülkemiz var. Büyük bir tarihimiz var. İşte bu nedenle bugün yeniden inşadan ve gelecekteki işbirliğinden bahsediyoruz. Bu, Ukrayna'nın rüyasıdır ve tabii ki zaferimizle başlamalıdır" dedi.  

BARIŞ PLANI İÇİN İŞBİRLİĞİ ADIMLARI

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak basın açıklamasında yakın zamanda Afrika ve Latin Amerika ülkeleriyle de Ukrayna'nın 10 maddelik barış planını görüşmek için zirveler yapılacağına işaret etti.

BRICS ÜYESİ ÇİN GÖRÜŞMELERE KATILMADI

Davos’ta Ukrayna'nın 10 maddelik barış planının ele alındığı toplantıya, Çin’in katılmaması dikkat çekti. Toplantıya BRICS üyesi Brezilya, Hindistan, Suudi Arabistan ve Güney Afrika ulusal güvenlik temsilcileri katıldı. Ancak söz konusu ülkeler tarafından Ukrayna’nın 10 maddelik barış planını kabul ettiklerine dair bir açıklama henüz yapılmadı.

İSVİÇRE DIŞİŞLERİ BAKANI : ULUSLAR İTTİFAKI HAZIRLAMALIYIZ

İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis  ise "Kıyiv ile Moskova arasında bir diyalog henüz gerçekleşemese bile bir barış planı ilerlemelidir. Çözüm için uluslararası baskı oluşturmak üzere geniş bir uluslar ittifakı hazırlamalıyız. Koşullar elverdiğinde hazır olmalıyız” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

UKRAYNA BARIŞ FORMÜLÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 15 Kasım 2022’de katıldığı G20 Zirvesi'nde 10 maddeden oluşan Ukrayna Barış Formülü'nü sunmuştu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G20 Zirvesi'nde önerdiği barış formülünde; radyasyon ve nükleer güvenliği, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit etmesi konusunda belge imzalanması gibi başlıklardan söz etmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.