SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk kez bir cumhurbaşkanına ve halka verilen Uluslararası Şarlman Ödülü Ukrayna'nın!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy dünkü Almanya ziyaretinde Uluslararası Şarlman Ödülü'ne (Karlspreis) layık görüldü. Ödül ayrıca Ukrayna halkına atfedildi. Böylece Şarlman Ödülü ilk kez bir cumhurbaşkanı ve halka takdim edildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2023 09:56
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 11:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İlk kez bir cumhurbaşkanına ve halka verilen Uluslararası Şarlman Ödülü Ukrayna'nın!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 14 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı Almanya ziyaretinde Aachen Belediyesinde düzenlenen törenle Uluslararası Şarlman Ödülü'ne (Karlspreis) layık görüldü. 1950 yılından bu yana "Avrupa'nın yeniden birleşmesine ve Avrupa değerlerinin, demokrasi ve insan haklarının korunup yayılmasına" katkıda bulunan şahıs ve ülkelere verilen ödül aynı zamanda Ukrayna halkına takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy ödülü, Şarlman Ödül Komisyonu Başkanı Jürgen Linden ve Aachen Belediye Başkanı Sibylle Keupen tarafından aldı. Komisyon Başkanı Linden, ödülü özgürlüğün, demokrasinin ve Avrupa değerlerinin savunulması konusunda verilen cesur mücadeleden dolayı Zelenskıy ve Ukrayna halkına layık görüldüğünü belirtti. 

"UKRAYNA'DAKİ SAVAŞ AVRUPA'NIN KADERİNİ BELİRLEYECEK"

Şarlman Ödülünü aldıktan sonra konuşma yapan Zelenskıy, onur duyduğunu belirterek burada her gün özgürlük ve Avrupa'nın değerleri için savaşan Ukraynalıları temsil ettiğini kaydetti. Ukraynalıların birer kahraman olduğunu dile getiren Zelenskıy, Ukrayna'nın istediği barışın savaşta galibiyetle kazanılacağını vurguladı. Rusya'nın zalimliğinden korkmadığını ifade eden Zelenskıy, Ukrayna'da süren savaşın Avrupa'nın kaderini belirleyeceğini söyledi. Zelenskıy, "Başka bir alternatif istemiyoruz. Barışı miras olarak bırakabilmek için bu savaşı ortak zaferimizle bitirdik diyebileceğimiz güne sizlerle birlikte ulaşmalıyız" dedi.

ZELENSKIY, SCHOLZ'U AVRUPA'NIN SAVUNUCUSU OLARAK NİTELEDİ

"Rusya kendi iradesiyle kötülük yoluna girmiştir. Biz, bu yolu kesmek için iradeye sahip olmalıyız. Biz bu görevi yerine getireceğiz, ancak birlikte." diyen Zelenskıy, Almanya Başbakanı Olaf Schlolz'u "Avrupa'nın savunucusu" olarak nitelendirdi. Zelenskıy "Sen dönüm noktasını gördüğünde, Avrupa'nın savunucusu gibi hareket etmeye başladın. Avrupa sana ve Alman hükumetine her zaman minnettar olacaktır" ifadesini kullandı. 

Image

ZELENSKIY, ALMANYA'NIN DESTEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Almanya, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olarak 24 Şubat 2022'de başlattığı saldırıların başından bu yana askeri, ekonomik ve insani destekte bulunuyor. Rus saldırılarına karşı taarruz başlatan Ukrayna, Almanya menşeli Leopard Tank 2 ile savunma saldırılarına güçlü bir şekilde devam ediyor. 

ŞARLMAN ÖDÜLÜ İLK KEZ BİR CUMHURBAŞKANINA VE HALKA VERİLDİ

Diğer yandan Almanya Başbakanı Scholz ise ödül töreninde yaptığı konuşmada, Ukrayna halkının Zelenskıy'e çok şey borçlu olduğunu vurguladı. Scholz, Ukrayna savunmasının Avrupa savunması olduğunu belirterek, "İlk kez bu yıl Şarlman Ödülü bir cumhurbaşkanına ve halkına veriliyor. Bu bence olağanüstü bir karar. Büyük cesaretle ülkelerini Rusya'nın acımasız saldırganlığına karşı muazzam bir güçle savunuyorlar" dedi.

Image

Shcolz Rusya'nın başlattığı savaşı Ukrayna ile Avrupa Birliğin (AB) birbirine yakınlaştırdığını ve birlik beraberlik içinde Ukrayna'nın yanında olduklarını vurguladı. Scholz, "Ukrayna bizim tam desteğimize güvenebilir" vurgusu yaptı. Rusya ile Ukrayna'nın tek bir halk olmadığını vurgulayan Scholz sözlerine şu şekilde devam etti:

"Ukrayna ulusunun kendine has uzun bir tarihi, inanılmaz çeşitlilikte bir kültürü, gelenekleri ve kimliği vardır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana bağımsız Ukrayna kendi yolunu çizme özgürlüğü konusunda ısrarcı olmuştur"

Image

"ZELENSKIY AVRUPA DEĞERLERİNİN SAVUNUCUSU"

Ödül törenine katılan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Zelenskıy'i "Avrupa değerlerinin savunucusu" olarak nitelendirdi. Moriwiecki, Zelenskıy'nin "büyük bir Avrupa lideri", "bir kahraman" ve 21. yüzyılın "seçkin bir devlet adamı" olduğunu ifade ederek, "Volodımır Zelenskkıy her siyasetçi için bir rol modeldir" dedi.

Polonya Başbakanı Morawiecki, ayrıca Rusya'nın barbarca saldırılarının "Ukrayna'nın savunduğu özgür Avrupa'nın karşıtı" olduğunu iletti. 

"UKRAYNA CANLARIYLA KENDİLERİNİN VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ GÜVENCE ALTINA ALIYOR"

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Zelenskıy ve Ukrayna halkını takdir etti. Von der Leyen sözlerini, "Onlar kelimenin tam anlamıyla özgürlük, insanlık ve barış için savaşıyorlar. Ukraynalılar kanları ve canlarıyla kendilerinin ve bizim çocuklarımızın geleceğini güvence altına alıyorlar" ifadelerini kullandı. 

Image

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.