SON DAKİKA
Hava Durumu

IMF ve Ukrayna 880 milyar dolarlık finansman için anlaşmaya vardı

IMF, dört yıllık "Genişletilmiş Fon Kolaylığı" programının üçüncü revizyonu konusunda personel düzeyinde anlaşmaya vararak Ukrayna'ya 880 milyon dolarlık kredi verilmesinin önünü açtı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2024 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2024 15:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
IMF ve Ukrayna 880 milyar dolarlık finansman için anlaşmaya vardı

Uluslararası Para Fonu (IMF), 31 Mart 2023’te Ukrayna ile toplam 115 milyar dolarlık paketin bir parçası olan yaklaşık 15.6 milyar dolar değerinde dört yıllık finansman yardımına ilişkin anlaşmayı onayladı.

IMF ve Ukrayna  dört yıllık Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) programı kapsamında üçüncü revizyona ilişkin personel düzeyinde anlaşmaya vardı. Bu anlaşma ile Ukrayna'ya 880 milyon dolarlık kredi verilmesinin önü açılmış oldu. IMF İcra Kurulu tarafından üçüncü incelemenin gelecek haftalarda ele alınıp onaylanacağı kaydedildi.

17-22 Şubat arasında  Varşova'da Ukraynalı yetkililerle görüşmelerde bulunan IMF ekibinin şefi Gavin Gray, "IMF personeli ve Ukraynalı yetkililerin, EFF'nin üçüncü gözden geçirilmesi konusunda personel düzeyinde anlaşmaya vardığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum"  dedi. 

IMF, UKRAYNA'YA 900 MİLYON DOLAR ÖDEME YAPTI

IMF İcra Kurulu, 11 Aralık 2023 tarihinde Ukrayna'nın yaklaşık 900 milyon ABD dolar almasına olanak sağlayacak olan Genişletilmiş Fon Kolaylığının ikinci incelemesini onaylamıştı. IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva konuya ilişkin olarak, "Son haftalarda Ukrayna ekonomi ekibiyle çok yakın çalıştık ve bugün programımızın ikinci incelemesini tamamladık" ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.