SON DAKİKA
Hava Durumu

İran, insansız hava araçlarını Rusya için daha ölümcül hale getiriyor

İran, Rusya'ya verdiği insansız hava araçlarını saldırı gücünü güçlendirmek için modifiye ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2023 13:34
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2023 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran, insansız hava araçlarını Rusya için daha ölümcül hale getiriyor

İran'ın Rusya'ya gönderdiği insansız hava araçlarını modifiye ettiği iddia edildi. İngiliz analitik şirket Conflict Armament Research'ün (CAR) raporuna göre yapılan modifikasyon, insansız hava araçlarının Ukrayna'nın altyapı tesislerine daha yıkıcı darbeler indirmesini sağlamak.

Conflict Armament Research uzmanları, geçen yılın Ekim ayında Odessa yakınlarında bulunan İran'a ait Şahid (Shahed) insansız hava aracının hurdalarından, darbe kısmının "aceleyle değiştirildiğinin" ortaya çıktığını söylüyor. Değişiklik sırasında, saldırıyı daha ölümcül hale getirmek için insansız hava araçlarının savaş başlığını çok sayıda ek metal hurdayla dolduruldu.

Uzmanlar, Şahid-131 (Shahed-131) insansız hava araçlarının savaş başlığına 18 adet küçük patlayıcı eklendiğini tespit etti.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI DAHA YIKICI HALE GELDİ!

CNN, tüm bu unsurların Şahid insansız hava araçlarının enerji santrallerini, elektrik hatlarını ve trafoları yok etme kabiliyetini artırdığını, bunun da tahrip olmuş nesnelerin restore edilmesini ve onarılmasını zorlaştırdığını bildiriyor.

Conflict Armament Research merkezinin analistlerinden biri olan Demian Splitters, modifikasyonun amacının etki yarıçapını genişletmek ve droneları daha yıkıcı hale getirmek olduğuna dikkat çekiyor.

Daha önce The Wall Street Journal, kaynaklarına atıfta bulunarak Rusya ve İran'ın, Rusya topraklarında İran projelerine dayalı insansız hava araçları üretecek bir ortak girişim kurmayı planladığını yazmıştı. Geçen Aralık ayında, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Moskova ve Tahran'ın Rusya'da insansız hava aracı üretimi için ortak bir şirket kurmayı düşündükleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.