SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Zaporijjya Nükleer Santraline patlayıcı yerleştirdi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, işgalci Rusya'nın, Zaporijjya Nükleer Santralinin güç ünitelerine patlayıcı yerleştirdiğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2023 09:20
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2023 10:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Zaporijjya Nükleer Santraline patlayıcı yerleştirdi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın ilerleyen süreçte işgal ettiği Zaporijjya Nükleer Santralinde provokasyonlar hazırlayabileceğini bildirdi.

UKRAYNA GENELKURMAY BAŞKANLIĞI, ZAPORİJJYA’DAN SON DURUMU AKTARDI

Genelkurmay Başkanlığı, “Operasyonel verilere göre bugün (işgalciler tarafından) Zaporijjya Nükleer Santralinin üçüncü ve dördüncü güç ünitelerinin dış çatılarına patlayıcıya benzer cisimler yerleştirildi. Patlamaları güç ünitelerine zarar vermemeli, ancak Ukrayna'da bir yangın sahnesi yaratabilir. Rus medyası ve sosyal medya hesapları bu konuda yanlış bilgi veriyor" açıklaması yaptı.

UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLERİ, ULUSLARARASI İNSANİ HUKUK NORMLARINI İHLAL ETMİYOR

Genelkurmay Başkanlığı, Rus propaganda basınının öne sürdüğü dezenformasyon bilgilere karşı Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin "uluslararası insani hukuk normlarını ihlal etmediğini, durumu izleyip kontrol ettiğini ve her koşulda harekete geçmeye hazır olduğunu" vurguladı.

UKRAYNA ASKERİ İSTİHBARAT BAŞKANI BUDANOV, DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, 20 Haziran 2023 tarihinde işgalci Rusya'nın, Zaporijjya Nükleer Santralinin soğutucusunun olduğu bölümü mayınladığını açıklamıştı.

Budanov, Ukrayna basınına verdiği demeçte, "Bugün nükleer santral için belli bir tehlike var çünkü o işgal altındaydı ve halen de öyle. (Kahovka Barajı'ı) Barajı yıkarak, nükleer santralleri çalıştıran soğutuculara normal erişimi yok ettiler. En korkuncu ise bu süre zarfında Zaporijjya Nükleer Santrali soğutucusu mayınlandı. Eğer patlatarak etkisiz hale getirirlerse, büyük ihtimalle önemli problemler çıkacaktır" ifadelerine yer verdi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI VOLODIMIR ZELENSKIY: RUSYA’NIN İŞGAL ETTİĞİ ZAPORİJJYA NÜKLEER SANTRALİ CİDDİ TEHDİT ALTINDA

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, İspanya Başbakanı ile 1 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı ortak basın açıklamasında, "Rusya’nın işgal ettiği Zaporijjya Nükleer Santrali ciddi tehdit altında. Rusya, santralde yerel bir patlama yapabilmek için teknik olarak hazır" ifadelerini kullandı. 

Zaporijjya Nükleer Santralinin Avrupa’nın en büyük santrallerinden birisi olduğunu belirten Zelenskıy, "Rusya’nın işgal ettiği Zaporijjya Nükleer Santrali ciddi tehdit altında. Rusya, santralde yerel bir patlama yapabilmek için teknik olarak hazır" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, uluslararası kamuoyunun nükleer santraldeki tehdidi göz önünde bulundurması ve Rusya'yı cezalandırması gerektiğinin altını çizdi. Zelenskıy, bu kapsamda Rusya’daki Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketine yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.