SON DAKİKA
Hava Durumu

İspanya Ukrayna'ya tank göndermeye hazır

İspanya, Ukrayna'ya Leopard tankı göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2023 17:02
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2023 17:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İspanya Ukrayna'ya tank göndermeye hazır

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, İspanyol haber ajansı EFE'ye, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya göndereceğini açıklamasının ardından açıklamalarda bulundu. Savunma Bakanı Robles, müttefik ülkelerle koordinasyon içerisinde Ukrayna'ya Leopard tankı göndermeye hazır olduklarını ifade etti. 

Robles, İspanya'nın, Rusya ile savaşın başlamasından bu yana Ukrayna'ya askeri nitelikli her türlü malzemeyi gönderdiğini söyledi. Askeri malzemelerin gönderilmesinde koordinasyonun esas olduğunu belirten Robles, bunun tanklar için de geçerli olacağını bildirdi.

Savunma Bakanı, "İspanya, koordinasyonlu bir şekilde Leopard tanklarının sevkiyatı ve eğitimi ile ilgili gerekli her şeyi müttefiklerimizle halletmeye isteklidir." dedi.

Öte yandan Robles, hükumet olarak müttefik ülkelerle oluşturulan koordinasyon grubuyla temasa geçeceklerini aktardı.

AA'nın bugün aktardığı habere göre İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise dün Mecliste yaptığı konuşmada, İspanya'nın Ukrayna'ya tank gönderebileceğini ancak bunun müttefik ülkelerle koordineli olması gerektiğini, Almanya'nın kararını ve ABD'nin tutumunu net bir şekilde görmek istediklerini kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.