SON DAKİKA
Hava Durumu

Mariupol’da 20 Gün filmi Oscar'a aday gösterildi

Mariupol’da 20 Gün adlı belgesel filmi, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Ukrayna’dan "En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film" kategorisinde Oscar'a aday gösterildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2024 09:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mariupol’da 20 Gün filmi Oscar'a aday gösterildi

Gazeteci ve yönetmen Mstislav Çernov'un, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’nın ana karasına yönelik başlattığı topyekûn işgal girişimi ve saldırıların ilk günlerini konu alan Mariupol’da 20 Gün filmi, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen 96. Akademi Ödülü Oscar'a "En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film” kategorisinde aday gösterildi.

20 GÜN BOYUNCA ŞEHRİN KUŞATILMASI KAYDA ALINDI

Mariupol'de 20 Gün, yönetmen Mstislav Çernov, fotoğrafçı Evgeniy Maloletka ve yapımcı Vasilisa Stepanenko'dan oluşan Associated Press muhabirlerinden oluşan bir ekip tarafından çekildi.

Ekip, 20 gün boyunca şehrin kuşatılmasını filme aldı ve Rus birlikleri şehre çok yaklaşıp bazı bölümlerini ele geçirince, görüntülerin Rus askerleri tarafından yok edileceği endişesiyle şehri terk etmek zorunda kaldı.

Film, geniş çaplı işgalin başlangıcını, bir doğum hastanesinin bombalanmasını ve Associated Press fotoğrafçı ve gazetecilerinin Rus birlikleri tarafından kuşatılmış bir şehirden kurtarılmasını konu alıyor.

Mariupol'de 20 Gün, daha önce Pulitzer Ödülü ve Amerikan Sundance Bağımsız Film Festivali'nde İzleyici Ödülü'nü kazandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.