SON DAKİKA
Hava Durumu

Semavi Yüz Kahramanları 10. yılında anılıyor

Ukrayna'da 20 Şubat 2014'te gerçekleştirilen Onur Devrimi yürüyüşünde 47 kişi hayatını kaybetmişti. Rus yanlısı Yanukoviç iktidarına karşı mücadelenin sembolü olan Semavi Yüz Kahramanları anılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 14:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Semavi Yüz Kahramanları 10. yılında anılıyor

Ukrayna'da 21 Kasım 2013'te dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) ile ortaklığının düşmesinin ardından ülkede yeni bir döneme geçiş yapıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç ve ilgili yetkililerin ülkeden kaçmasıyla başlayan ayaklanma, polis ekipleri tarafından şiddetle bastırıldı. Ukrayna halkının 18 Şubat 2014'te başladığı yürüyüş kanla bastırıldı. 20 Şubat'ta son bulan olaylarda ise 47 kişi yaşamını yitirdi.

Her 20 Şubat'ta Ukrayna genelinde, Euromaidan protestoları esanasında öldürülenleri anmak için toplantılar ve programlar düzenleniyor.

SEMAVİ YÜZ KAHRAMANLARI VE ONUR DEVRİMİ

Euromeydan (Onur Devrimi) aktivistleri 18 Şubat 2014 tarihinde, Anayasa değişikliklerinin ve Cumhurbaşkanının yetkisinin sınırlandırılması ile ilgili konuların ele alınması planlanan Ukrayna Parlamentosu’na kadar yürüyüş düzenlemek istedi. Binlerce insanının katıldığı yürüyüş, Gruşevskiy sokağında Parlamento’nun bulunduğu semti kapatan polis ve Berkut özel polis timi görevlileri tarafından engellendi. Aktivistler polis kordonunu bozdu. Gruşevskiy sokağında lastikler yakıldı. Kıyiv’deki metro ulaşımı terör saldırısı tehlikesi gerekçesiyle durduruldu. Aynı zamanda Bağımsızlık Meydanı’nda çatışmalar başladı.

Kolluk kuvvetleri 17 Şubat akşam saatlerinde sözde terörle mücadele operasyonunu başlattı. Gruşevskiy ve İnstitutskaya sokaklarında eş zamanlı olarak saldırılar düzenlendi. Bölgede silah sesleri duyuldu, kolluk kuvvetleri el bombaları kullandı. Buna karşılık olarak eylemciler kolluk kuvvetleri görevlilerinin tarafına taş attı ve havai fişek kullandı. Euromeydan’ın sağlık merkezinin bulunduğu Sendikalar Evi’nde yangın başladı. Bir gündür söndürülmeye çalışılan bu yangından aktivistler insanları kendi gücüyle kurtardı. Euromeydan sağlık hizmetinin verilerine göre, 18 Şubat’ta meydana gelen çatışmalarda 23 kişi vefat etti. 20 Şubat’ta sona eren olaylarda toplamda 47 kişi hayatını kaybetti.

"UKRAYNA GALİP GELECEK VE BİRLİĞİMİZDEKİ YERİNİ ALACAKTIR."

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, olayların 10. yılına ilişkin resmî sosyal medya sayfası aracılığıyla bir mesaj paylaştır. Ursula, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün, 2014 yılında Ukrayna'nın özgürlüğü için Maidan'da hayatlarını feda eden cesur ruhlar olan Semavi Yüz Kahramanları'nı saygıyla anıyoruz.

On yıl sonra, onların vizyonu ve idealleri zafere ulaştı.

Ukrayna galip gelecek ve Birliğimizdeki yerini alacaktır."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.