SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk zırhlı aracı Kirpi, Ukrayna cephesinde büyük öneme sahip

Ukraynalı askerler, Türkiye'nin gönderdiği BMC Kirpi isimli zırhlı araçların, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savunmasında büyük bir etki yarattığını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2023 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2023 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk zırhlı aracı Kirpi, Ukrayna cephesinde büyük öneme sahip

Rusya'nın Ukrayna'daki topyekun işgal girişimi ve saldırıları 1 yılı aşkın bir süredir hız kesmeden devam ediyor. Rus saldırılarına karşı güçlü bir şekilde direniş gösteren Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'nin gönderdiği BMC Kirpi isimli zırhlı araçları kullanıyor. 

Ukraynalı askerlerin Rus saldırılarına karşı savunma alanında kullandığı Bayraktar TB2 İHA ve SİHA'ların yanı sıra BMC Kirpi makineli zırhlı araçları başarı kaydetti. SavunmaSanayiST.com'un dün aktardığı bilgiye göre Ukraynalı askerler çektikleri bir videoda Kirpi'lerin başarısından söz etti. Ukraynalı bir asker, Ağustos 2022'de çektiği bir videoda 50 adet KİRPİ teslim aldıklarını ve bunların cepheye gönderildiğinden bahsediyor. Kasım 2022'de çekilen bir videoda ise söz konusu zırhlı araçların özelliklerinden ve cephedeki başarılarından söz ediliyor.

"KİRPİ'LER MÜKEMMEL OLDUKLARINI KANITLADILAR"

Ukraynalı askerlerden biri, "Kendilerini çok iyi kanıtladılar. Biz bu savaş araçlarının yardımıyla saldırı eylemleri de gerçekleştirdik. Mükemmel olduklarını kanıtladılar" dedi. Kirpi'nin 600 ile 800 metre mesafeden atış yapabildiğini vurgulayan askerler, "Makineli tüfek genel olarak en iyisi. Asıl mesele onu anlamak lazım. Silahı seven her şeyi alır" ifadesine yer verdi.

KİRPİ ZIRHLI ARAÇLARI SOLEDAR VE BAHMUT SAVUNMASINDA 

Bir başka videoda ise Rus saldırılarına karşı koyan ve onca ateşe karşı hala ayakta durabilen bir Kirpi gösterildi. Doğrudan çok sayıda ateş alan Kirpi'nin hala kullanılıyor olması ise şaşkınlık yarattı. Ukrayna'ya sevk edilen KİRPİ'lerin anbean kaydedildiği görüntülerde, 2023 yılının Ocak ayında Romanya üzerinden gelen zırhlı araçlar gösterildi.

Ayrıca 2023 yılında Soledar ve Bahmut kentinde Rus saldırılarına direnen Ukrayna'nın Kirpi zırhlı araçlarıyla güçlü bir savunma gerçekleştirdiği görülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.