SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da BAYKAR fabrikasının inşasına başlandı

BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna'daki fabrikanın inşasına başladıklarını duyurdu. Kıyiv yakınlarına kurulacak olan fabrikada 500 kişinin istihdamı sağlanacak.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 17:30
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 18:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da BAYKAR fabrikasının inşasına başlandı

Türk hava savunma şirketi BAYKAR Teknoloji, Rusya'nın 24 Şubat 2022 itibarıyla Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı topyekun saldırının ardından Kıyiv'e insansız hava aracı (İHA) tedarik ediyor. Ukrayna ile Türkiye arasındaki askerî iş birliğini pekiştiren Bayraktar TB2 SİHA'lar Rus saldırılarına karşı güçlü bir savunma gerçekleştiriyor. 

UKRAYNA'DAKİ BAYKAR FABRİKASININ İNŞASINA BAŞLANDI

2022 yılının Ocak ayı itibarıyla ülkeler arasında alınan karar neticesinde BAYKAR'ın Ukrayna'da fabrika açmasına karar verildi. BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Suudi Arabistan'nın başkenti Riyad'da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı’nda dün Birleşik Krallık merkezli haber servisi Reuters'a konuyla ilgili bilgi verdi. Bayraktar, "Fabrikamız inşa ediliyor. İnşaatı bitirmek için yaklaşık 12 aya ihtiyacımız var. Daha sonra iç makine, ekipman ve organizasyon yapısına geçeceğiz. Ukrayna’daki fabrika büyük bir fabrika, yaklaşık 500 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz" dedi.

"HİÇBİR ŞEY FABRİKANIN İNŞASINI DURDURAMAZ"

Fabrikadaki üretimin TB2 veya TB3 üzerine yoğunlaşılacağı konusunda net bir karara varmadıklarını belirten Bayraktar, yılda yaklaşık 120 adet İHA üretiminin yapılacağını dile getirdi. Bayraktar, fabrikanın Kıyiv yakınlarına kurulmasından dolayı herhangi bir güvenlik tehdidinin olup olmayacağı sorusuna, hiçbir şeyin fabrikanın inşasını durduramayacağını söyledi. 

Öte yandan Bayraktar, iki yıl içinde Suudi Arabistan'da bir fabrika açacaklarını ifade etti.

BAYKAR TEKNOLOJİ'NİN BU SENEKİ ÜRETİMİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Şirketin üretimine ilişkin bilgi veren Bayraktar, 2023 yılında 36 adet üretilen Akıncı'nın bu yıl iki katına çıkacağını, TB2 üretiminin ise 230 adet ile sınırlı kalacağını belirtti. Bayraktar,  Kızılelma ve TB3 İHA modellerinin onlarca adet üretilmesinin planladığından söz etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.