SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Dışişleri Bakanı, İsviçreli mevkidaşı ile Küresel Barış Zirvesi öncesinde görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmitro Kuleba), İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile 15-16 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek Küresel Barış Zirvesi’nin hazırlıklarını görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 22:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Dışişleri Bakanı, İsviçreli mevkidaşı ile Küresel Barış Zirvesi öncesinde görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile 5 Haziran 2024 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede bakanlar, 15-16 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek Küresel Barış Zirvesi’nin hazırlıklarını ve Berlin'de yapılacak olan Ukrayna'yı Kurtarma Konferansı’nı ele aldı.

Dmıtro Kuleba, konuya ilişkin Küresel Barış Zirvesi'ne mümkün olan en geniş katılımın sağlanmasına yönelik diplomatik çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini aktardı.

Kuleba açıklamasında “Zirve, her ülkenin BM Şartı'na olan güveni ve barışı yeniden tesis etme konusunda küresel liderlik sergilemesi için bir fırsattır. İsviçre'nin rolü, toparlanma çabalarında da önemlidir ve İsviçre'nin, Berlin'de yapılacak Ukrayna Kurtarma Konferansı da dahil olmak üzere, bu amaca yönelik önemli katkılarını yapmaya devam edeceğini duymaktan memnuniyet duydum.dedi.

BİRİNCİ KÜRESEL BARIŞ ZİRVESİ İSVİÇRE’DE YAPILACAK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 19 Mart 2024 tarihinde video konferans yoluyla düzenlediği uluslararası basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Kuleba, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nın “barış formülünün” halihazırda geçerli olan en gerçekçi plan olduğunu vurgulamıştı. Kuleba, toplantıda Ukrayna’nın İsviçre ev sahipliğinde "Birinci Küresel Barış Zirvesi" düzenleyeceğini duyurmuştu.

ZELENSKIY, ABD VE ÇİN LİDERLERİNE SESLENMİŞTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), 26 Mayıs 2024 tarihinde dünya liderlerine seslendiği bir video mesaj yayımlamıştı. Zelenskıy, Rusya’nın 23 Mayıs 2024’te Harkiv’e saldırısı sonucu yerle bir ettiği matbaadan seslenmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, video mesajında 15-16 Haziran’da yapılacak  Küresel Barış Zirvesi'ne katılması için ABD Başkanı Joe Biden'a ve Çin Başkanı Şi Cinping’e çağrıda bulunmuştu.  Zelenskıy, “BM Şartı'nın da bu kitaplar gibi yakılmasını istemiyoruz.” demişti.

Zelenskıy yayımladığı mesajında şu ifadelere de yer vermişti:

“Rusya diyalog istiyor mu? Ukrayna, müzakereler sırasında Rusya'nın yalan söyleme konusunda dünyanın en büyük deneyimine sahip… Özellikle Rusya'nın bu savaşı hazırlamak için örtbas ettiği yalanlar. İşte tam da bu yüzden küresel çabalara ihtiyaç var; Rusya'nın kandıramayacağı liderlerin Küresel Barış Zirvesi. Dünyada kimin, daha önce onlarca kez olduğu gibi Rus roketleri ve topçuları tarafından kaçınılmaz olarak bozulacak olan ateşkesi talep etmekle yetinmeyip, savaşı gerçekten bitirmek istediğini gösterecek zirve…”

Beyaz Saray, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Küresel Barış Zirvesi'nde ABD'yi, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın temsil edeceğini bildirmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.