SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden 6 Şubat mesajı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de 6 Şubat 2023 meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak adlandırılan iki büyük depremin birinci yılında bir mesaj yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 09:34
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 09:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden 6 Şubat mesajı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraşlı merkezli depremlerin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Büyükelçilik, yıkıcı etkisi on bir ilde hissedilen depremlerin birinci yılında paylaştığı mesajında; "Türk halkının kadim ve dayanıklı olduğunu bilirdik ama deprem sonrası Kahramanmaraş’ı ziyaret ettiğimizde halkın dirayeti ve her şeye rağmen taşıdığı umut karşısında şaşkın kaldık." ifadelerine yer verildi.

"HALKIN DİRAYETİ VE HER ŞEYE RAĞMEN TAŞIDIĞI UMUT KARŞISINDA ŞAŞKIN KALDIK"

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ukrayna da birçok ülke gibi hem arama kurtarma çalışmaları hem de insani yardımlarla Türkiye'ye destek sağlamış ve dayanışma içerisinde olduğunu göstermişti. Büyükelçilik tarafından yayımlanan mesajda şu cümlelere yer verildi:

Maalesef Ukrayna halkı olarak enkaz ve yıkımı savaş gibi korkunç bir tecrübe ile deneyimliyoruz. Her enkazın beton yığının ötesinde, yüzlerce can, onlarca yaşanamamış çocukluk demek olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bu nedenle depremin ilk saatlerinden itibaren Türk halkına yardım için seferber olduk, arama kurtarma ekiplerimizi gönderdik.

Allah hiçkimseye kaldıramayacağı yük vermezmiş derler. Türk halkının kadim ve dayanıklı olduğunu bilirdik ama deprem sonrası Kahramanmaraş’ı ziyaret ettiğimizde halkın dirayeti ve her şeye rağmen taşıdığı umut karşısında şaşkın kaldık. İnsanlar onca acının içinde hayata tutunacak neden bulmuştu. Ve bugün asrın felaketi olarak adlandırılan trajedinin yıldönümünde şehirlerin yeniden inşa edilmeye devam ettiğini gözlemliyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.