SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Macaristan'dan iş birliği sinyalleri

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto arasında dün gerçekleşen görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Szijjarto, barışın bir an önce tesis edilmesini istediğini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2024 16:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Macaristan'dan iş birliği sinyalleri

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile 29 Ocak'ta Ukrayna'nın Ujgorod şehrinde bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Yermak, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada "Her iki taraf da Macaristan Başbakanı ve Ukrayna Devlet Başkanı düzeyinde bir görüşme yapmakta ilgili olduğunu ortaya koydular. Bugün, bu görüşmeye doğru güçlü bir adım attığımıza inanıyorum. Elbette bu görüşmenin başarılı olmasından ve ilişkilerimizde gerçekten yeni sayfa açılmasından ilgi duyuyoruz" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Macaristan Başbakanı Victor Orban arasında gerçekleşmesi beklenen görüşmenin tarihi için net bir karar alınmazken Yermak konuya ilişkin Her iki taraf da mümkün olan en kısa sürede böyle bir görüşmenin yapılmasını istediklerini belirtti” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL KOMİSYON KURULACAK”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, her iki tarafın da etnik azınlıkların haklarının korunması konusunun çözüme kavuşturulmasında mutabık kaldıklarını ifade etti. Ukrayna'nın talebi üzerine Macaristan'ın etnik azınlıkların haklarının korunmasına ilişkin listesini verdiği kaydedildi.

Kuleba, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları öncülüğünde özel komisyon kurulacağını belirtti. Ayrıca bu komisyonun 10 gün içerisinde hükûmetlerine bu listede nelerin, nasıl çözülmesi gerektiğini sunması bekleniyor.

MACAR DIŞİŞLERİ BAKANI SZİJJARTO: SAVAŞI KINIYORUZ VE KOMŞULARIMIZDA BİR AN ÖNCE BARIŞIN TESİS EDİLMESİNİ İSTİYORUZ

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto yaptığı açıklamada Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerini vurguladı. Szijjarto, "Savaşı kınıyoruz ve komşularımızda bir an önce barışın tesis edilmesini istiyoruz" dedi. Ayrıca Szijjarto, Macaristan’ın birlikte çalışmaya hazır olduklarını ve yapılması gereken birçok işin olduğunu ifade ederek işbirliğine açık olduklarını dile getirdi.

YERMAK VE SZİJJARTO UJGOROD'DA YAPILACAK TOPLANTININ DETAYLARINI GÖRÜŞMÜŞTÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak,  Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Sijarto ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Yermak, Ukrayna’nın ülkeler arasında ikili ilişkiler konusunda açık diyalog ve tartışmaya hazır olduğunu belirtmişti. 29 Ocak'ta iki ülkenin dışişleri bakanlarının Ujgorod şehrinde bir araya geleceği görüşme planlanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.