SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’ya verilecek 2 milyar dolarlık askeri yardımın ayrıntıları belli oldu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna’ya verilecek 2 milyar dolarlık askeri destek paketinin ayrıntılarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 17:05
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 20:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’ya verilecek 2 milyar dolarlık askeri yardımın ayrıntıları belli oldu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna Rusya Savaşının 1. yıl dönümünde, Ukrayna ordusuna ABD savunma bütçesi bünyesindeki Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (USAI) fonundan 2 milyar dolarlık askeri yardım yapacağını duyurdu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın duyurduğu 2 milyar dolarlık yardım paketinin ayrıntıları belli oldu.

UKRAYNA'NIN HAVA SAVUNMASI GÜÇLENECEK

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Bugün Savunma Bakanlığı, ABD'nin Ukrayna'nın cesur savunucularına verdiği kararlı desteği göstermek ve Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirmek için yeni bir güvenlik yardım paketini duyuruyor. Toplamı 2 milyar ABD doları olan bu paket, Ukrayna'nın uzun vadeli güvenliğine yönelik taahhüdümüzün bir parçası olarak Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi kapsamında sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

PAKETTE ÇEŞİTLİ ÖNEMLİ SİLAHLAR VAR

Ayrıntıları açıklanan yardım paketinde, çeşitli insansız hava araçları (İHA), elektronik harp ekipmanları ve lazer güdümlü roketlerin olduğu bildirildi. Ayrıca Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat, ek 155 mm top mermileri, lazer güdümlü roket sistemleri için mühimmat, CyberLux K8, Switchbalde 600, Altius-600, Jump 20 tipi İHA’lar, İHA'lara karşı koymak için elektronik harp ekipmanı, mayın temizleme ekipmanı, güvenli iletişim destek ekipmanı, eğitim, bakım ve idame finansmanının olduğu kaydedildi.

"PUTİN'İN PERVASIZ, YASA DIŞI SAVAŞI"

Ayrıca ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Rusya savaşının 1. yıl dönümü dolaysıyla yayımladığı yazılı açıklamasında, “Bir yıl önce bugün Rusya, barışçıl ve demokratik komşusu Ukrayna'ya sebepsiz yere ve savunulamaz bir işgal başlattı. Putin'in pervasız, yasa dışı savaşı sadece Ukrayna'nın egemenliğine yönelik topyekun bir saldırı ve Avrupa'nın güvenliğine yönelik tarihi bir tehdit değil, aynı zamanda dünyanın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra büyük bir maliyetle inşa ettiği kurallar, kurumlar ve yasalar sistemine doğrudan bir saldırıdır” değerlendirmesinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.