SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı ödüllü yazar, Kramatorsk saldırısında ağır yaralandı

Rusya'nın 27 Haziran'da Ukrayna'daki Kramatorsk kentine saldırısı sonucunda 12 kişi hayatını kaybetmişti ve 65 kişi yaralanmıştı. Yaralananların arasında Ukraynalı ödüllü yazar, savaş suçları araştırmacısı Viktoriya Amelina'nın da olduğu öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2023 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2023 12:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı ödüllü yazar, Kramatorsk saldırısında ağır yaralandı

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik sivil hedefli saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Rus işgalciler 27 Haziran 2023 tarihinde Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesindeki Kramatorsk kentine füzeyle saldırdı. Sivillerin toplu halde bulunduğu binaya saldıran işgalciler, 12 kişinin ölümüne ve en az 65 kişinin ise yaralanmasına neden oldu. 

ÖDÜLLÜ UKRAYNALI YAZAR AĞIR YARALANDI

Saldırı sonucunda Ukraynalı ödüllü yazar, savaş suçları araştırmacısı Viktoriya Amelina da ağır yaralandı. Yazar Amelina, sıcak çatışmaların olduğu bölgelerin yakınına giderek 24 Şubat 2022'den bu yana Ukrayna'da savaş suçu işleyen işgalcilerin bıraktığı kanıtlar üzerinde çalışıyordu. The Guardian'ın haberine göre yazar, Ukrayna'nın İzyum kentinde Rus askerleri tarafından yasa dışı bir şekilde gözaltına alınan ve öldürülen yazar arkadaşı Volodımır Vakulenko'nun günlüğünü ortaya çıkarmak için çalışıyordu. 

Victoria Amelina ???????? (@vamelina) / Twitter

"BEN RUSYA'NIN SAVAŞ SUÇLARINI BELGELİYORUM VE ŞİİRLERİ DEĞİL BOMBARDIMAN SESLERİNİ DİNLİYORUM. NEDEN?"

Viktoriya Amelina, sosyal medyadan savaşın başladığı ilk aylarda Rus saldırılarında harabe hale gelen bir binanın önünde fotoğrafını paylaştı ve şu notu düştü:

"Bu resimdeki benim. Ben Ukraynalı bir yazarım. Çantamda büyük Ukraynalı şairlerin portreleri var. Kitapların, sanatın ve küçük oğlumun fotoğraflarını çekmem gerekiyor gibi görünüyor. Ama ben Rusya'nın savaş suçlarını belgeliyorum ve şiirleri değil bombardıman seslerini dinliyorum. Neden?"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.