SON DAKİKA
Hava Durumu

Zalujnıy: Ukrayna ordusu "yenilmez Rus filosu" efsanesini yok etti

Ukrayna ordusu, tam bir yıl önce Rusya’ya ait büyük çıkartma gemisi Saratov’u imha etti.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2023 15:13
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2023 16:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zalujnıy: Ukrayna ordusu "yenilmez Rus filosu" efsanesini yok etti

Tam bir yıl önce Ukrayna ordusu, Rus Donanmasının en büyük çıkarma gemilerinden birini, işgal altındaki Berdyansk limanında imha etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, Rus gemisinin imha edilme görüntülerini paylaşarak, “Yenilmez Rus filosu efsanesi, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin isabetli saldırılarıyla yok edildi.” ifadelerini kullandı.

Askeri teçhizat ve personel taşıyan Rus Donanmasına ait bir grup çıkarma gemisi 21 Mart 2022’de Rus işgali altına alınan Berdyansk limanına giriş yaptı. Ukrayna ordusu 24 Mart’ta, Rus gemilerinin konuşlandırıldığı Berdyansk limanına saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda, Rusya’ya ait Orsk, Tsezar Kunnikov, Novoçerkask çıkarma gemileri tahrip edilirken Saratov Gemisi imha edildi.

"DÜŞMAN UKRAYNA TOPRAKLARINDA RAHAT BULAMAYACAK"

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, video için yaptığı açıklamada şu ifadelerini kullandı:

“Yenilmez Rus filosu efsanesi, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin isabetli saldırılarıyla yok edildi. Bu bir kez daha çürütülemez bir gerçeği kanıtladı; düşman, Ukrayna topraklarında ne karada ne de suda rahat bulamayacak.”

TOPLAMDA 18 RUS GEMİ VE BOT İMHA EDİLDİ

Saratov adlı gemi imha edildikten 21 gün sonra Ukrayna, Karadeniz'de Rus kruvazör gemisi Moskova'yı batırmıştı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına göre 24 Şubat 2022’den bu yana Ukrayna ordusu, Rusya’ya ait toplamda 18 savaş gemisini ve botunu imha etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.