SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: 29 Aralık'ta gerçekleştirilen füze saldırısında en az 39 kişi öldü

Terörist devlet Rusya tarafından Ukrayna’ya karşı 29 Aralık sabahı gerçekleştirilen füze saldırısında en az 39 kişi hayatını kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2023 17:45
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2023 17:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: 29 Aralık'ta gerçekleştirilen füze saldırısında en az 39 kişi öldü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus ordusunun dün sabah Ukrayna’ya karşı düzenlediği geniş çaplı saldırıda en az 39 kişinin hayatını kaybederken 120 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün yaptığı açıklamada, “Dünkü Rus saldırısının ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Saldırıdan yaklaşık 120 şehir ve köy etkilendi, yüzlerce sivil tesis hasar gördü.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı en son verilere göre işgalci Rus ordusunun dün Ukrayna’nın farklı yerleşim bölgelerine düzenlediği füze saldırısında toplam 39 kişinin hayatını kaybettiğini ve 159 kişinin yaralandığını aktardı.

Saldırıyı kınayan tüm dünya liderlerine, politikacılara; ayrıca Ukrayna halkının yanında olup Rus saldırganlığı hakkındaki gerçekleri dünyaya aktaran gazeteciler teşekkür eden Zelenskıy, “Ukraynalıların elindeki silahlar her zaman hayatları korumak içindir. Rus terörün her tezahürü, teröre karşı duranlara sağlanan yardımın geciktirilmemesi gerektiğini tekrar ve tekrar kanıtlamaktadır. Birlikte terörü yenmeliyiz.” dedi.

RUSYA'DAN BÜYÜK HAVA SALDIRISI

Rusya'nın yayılmacı emelleriyle 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekûn işgal girişimi ve saldırılar devam ederken; işgalci devlet 29 Aralık sabahı en büyük ve geniş çaplı hava saldırılarından birisini gerçekleştirdi.

Terörist devlet Rusya'nın dün gerçekleştirdiği saldırıları sonrasında ise Kıyiv, Zaporijjya, Dnipro ve Odesa'da bir günlük yas ilân edildiği açıklandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.