SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy, İspanya ve Portekiz ziyaretlerini erteledi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya'nın Harkiv'e yönelik saldırılarından dolayı İspanya ve Portekiz ziyaretlerini iptal etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy, İspanya ve Portekiz ziyaretlerini erteledi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), 17 Mayıs 2024 tarihinde yapılması planlanan İspanya ziyaretini iptal etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın İspanya'nın başkenti Madrid’de İspanya Kralı 6. Felipe ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşmesinde güvenlik ve savunma alanlarında ikili iş birliği anlaşması imzalaması bekleniyordu. Zelenskıy’ın İspanya ziyaretinin ardından Portekiz’e geçmesi planlanıyordu.

İspanya Kraliyet Sarayı tarafından yapılan açıklamada, Zelenskıy’ın ziyaretinin iptal edildiği duyuruldu. Portekiz hükûmet yetkilisi, Zelenskıy'ın ziyareti iptal ettiğini ancak bir sebep belirtmediğini ifade etti. Bazı diplomatik ve medya kaynakları, Zelenskıy'ın işgalci Rusya’nın Harkiv’e artan saldırıları nedeniyle İspanya ve Portekiz ziyaretlerini ertelediğini kaydetti.

RUSYA'NIN HARKİV SALDIRILARI: AMAÇ TAMPON BÖLGE OLUŞTURMAK

ABD merkezli düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Rus ordusunun Harkiv bölgesindeki saldırılarını değerlendirmişti. ISW uzmanları, Rus işgal güçlerinin, Harkiv bölgesinin derinliklerine ilerlemek yerine Ukrayna sınırı boyunca hızlı bir şekilde "tampon bölge" oluşturmaya çalıştığını ileri sürmüştü.

ISW tarafından 13 Mayıs 2024 tarihinde yayımlanan raporda, Rus birliklerinin Vovçansk'ta hızlı ilerleyişini ve önemli nehirler üzerindeki birçok köprünün yok edildiğine dair yapılan açıklamaları değerlendiren uzmanlar, “Rus birliklerinin, neden Harkiv Bölgesinin kuzey kesiminin derinliklerindeki saldırı operasyonları için Vovça Nehri üzerinden istikrarlı lojistik sağlamak amacıyla kullanmaları gereken köprüleri hedef aldığı anlaşılmıyor. Zırhlı araçların bu bölgeye yerleştirilmesi, Rus birliklerinin hızlı başarılar elde etmeye çalıştığını gösteriyor. Öte yandan Rus birliklerinin, şu anda Vovça Nehri'nin güney kıyısında ve Harkiv bölgesinin kuzey kesiminde daha derinlerde böyle bir başarının elde edilmesi için koşullar yaratmıyor gibi görünüyor. Birlikte ele alındığında bu göstergeler, Rus ordusunun Harkiv bölgesinde veya Harkiv şehri yönünde daha derin kazanımlar elde etmek yerine büyük olasılıkla sınır bölgesinde vaat edilen tampon bölgeyi oluşturmaya çalıştığına işaret ediyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

 BİRLEŞİK KRALLIK DIŞİŞLERİ BAKANI: RUSYA’NIN HARKİV’E SALDIRILARI SON DERECE TEHLİKELİ

İşgalci Rusya, Harkiv’e yönelik saldırılarını 12 Mayıs 2024 sabahı itibarıyla yoğunlaştırmıştı. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron, Rus güçlerinin Harkiv’e saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu. İşgalci Rusya’nın saldırılarının son derece tehlikeli olduğunu ifade eden Cameron, "(Rusya) şimdi sanki Harkiv'in kuzeyinden yeniden işgal etti. Ukraynalılara yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız." demişti.

UKRAYNA BAŞKOMUTANI, HARKİV’DE DURUMUN AĞIRLAŞTIĞINI SÖYLEDİ

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Oleksandr Sırskıy, 12 Mayıs 2024  tarihinde cephedeki duruma ilişkin açıklama yapmıştı. Sırskıy açıklamasında Rusya’nın Ukrayna’nın savunmasını kırma çabalarını durdurduklarına dikkat çektiği açıklamasında “Ukrayna Savunma Kuvvetleri birlikleri şiddetli savunma savaşları yürütüyor, Rus işgalcilerin savunmamızı kırma girişimleri durduruldu. İstihbaratımız, topçularımız, insansız sistem birimlerimiz çalışıyor. Düşmanın planlarını biliyoruz ve tüm eylemlerine esnek bir şekilde tepki veriyoruz. Savunmanın güçlendirilmesi için gerekli her türlü tedbir alınmakta ve personel dahil kararlar ivedilikle alınmaktadır.” ifadelerine yer vermişti. Sırskıy, bu hafta Harkiv’de durumun kötüleştiğini, işgalci Rusya ile sınır bölgesinde çatışmaların sürdüğünü bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.