SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Korkmadık, kırılmadık, pes etmedik!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Rusya savaşının 1. yıl dönümünde "Bugün tam bir yıldır ayaktayız, pes etmedik. İnancımız, ruhumuz güçlendi" dedi

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 15:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Korkmadık, kırılmadık, pes etmedik!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Rusya savaşının 1. yıl dönümünde halkına hitap etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy hitabında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı büyük çaplı savaş başlattığını ve Ukrayna’nın her şeye hazır olduğunu ve herkesi yeneceğini belirterek, "24 Şubat 2022 böyle başladı. Hayatımızın en uzun günü. Tarihimizin en zor günü. Erken uyandık ve o günden beri uyumadık" ifadelerini kullandı. 

Savaşın başladığı ilk günlerden beri beyaz bayrak çekmediklerini, Ukrayna bayrağını korumaya yemin ettiklerine dikkati çeken Zelenskıy, “Korkmadık, kırılmadık, pes etmedik. İnancımız, ruhumuz güçlendi. Büyük çaplı savaşın ilk gününden sağ çıktık. Yarın ne olacağını bilmiyorduk ancak her sabah savaşmak gerektiğini anlıyorduk. 72 saat sonra olmayacakları tehdidinde bulunduklarını” dile getirerek “Fakat savaşın dördüncü günü dayandık, sonra beşinci gün. Bugün tam bir yıldır ayaktayız ve hala her yarın için savaşmamız gerektiğini biliyoruz” diyerek, Ukrayna askeri kuvvetlerine teşekkür etti. Zelenskıy, Ukrayna ordusunun sayesinde ülkesinin hala ayakta olduğunu vurguladı.

"KENDİNİ ADAYANLAR SAYESİNDE AYAKTA KALDIK"

Zelenskıy ayrıca, işgalci Rusya'nın şiddetli saldırılarına rağmen Ukrayna’nın düşmediğini ifade ederek, “Her gün yeni saldırılara göğüs gerdik, yeni trajediler öğrendik ama her gün kendini başkalarının iyiliği için sonuna kadar adayanlar sayesinde ayakta kaldık” değerlendirmesinde bulundu.

“UKRAYNA DÜNYAYI BİRLEŞTİRDİ"

Ukrayna’nın bu savaşta dünyayı şaşırttığını vurgulayan Zelenskıy, “Ukrayna dünyaya ilham kaynağı oldu. Ukrayna, dünyayı birleştirdi. Kanıt olarak binlerce kelime söylenebilir ancak birkaç tanesi yeterli. HIMARS, Patriot, Abrams, IRIS-T, Challenger, NASAMS, Leopard" diyen Zelenskıy, bir yıl boyunca Ukrayna ile yan yana duran ortaklarına, müttefiklerine ve dostlarına teşekkür etti.

"Rus katiller hak ettikleri cezayı alana kadar asla durmayacağız" ifadelerini kullanan Zelenskıy, savaşta ölenleri hiçbir zaman unutmayacaklarını vurguladı.

Zelenskıy, Rusya’nın işgal altına aldığı bölgelerdeki Ukraynalılara seslenerek, "Ukrayna, sizleri yalnız bırakmadı, unutmadı ve sizlerden vazgeçmedi. Öyle ya da böyle bütün topraklarımızı işgalden kurtaracağız" dedi. Ayrıca Zelenskıy, halen yurt dışında olmak zorunda kalan herkesin Ukrayna'ya dönmeleri için her şeyi yapacaklarını söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.