SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy ve Macron savaştaki son durumu ele aldı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 10 Şubat 2024 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 17:36
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 17:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy ve Macron savaştaki son durumu ele aldı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy,  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider, 10 Şubat 2024 tarihinde geçekleşen görüşmede Savaş alanındaki durum ile Ukrayna'nın insansız hava araçları, topçu ve mühimmat, elektronik harp ve taşınabilirden uzun menzile kadar hava savunma sistemlerini içeren savunma ihtiyaçlarını ele aldı.

UKRAYNA'YA "SEZAR" TOPÇU SİSTEMİ VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Herson bölgesinde Rus saldırısı sonucu hayatını kaybeden Fransız insanî yardım görevlilerin ailelerine taziyelerini ileterek, yaralılara acil şifalar diledi.

Zelenskıy ayrıca, Fransa ile ABD liderliğinde Ağır Silah Koalisyonun kurulmasını memnuniyetle karşıladığını belirtirken söz konusu koalisyon çerçevesinde Ukrayna'ya 7 "Sezar" topçu sisteminin ve ilgili mühimmatın devredileceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, görüşmeye ilişkin olarak resmî sosyal medya sayfasından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Emmanuel Macron ile konuştum ve kendisine ve Fransız halkına sarsılmaz destekleri için teşekkür ettim.

Çok olumlu ve odaklanmış bir görüşme oldu ki, şu anda tam da ihtiyaç duyulan şey bu.

Savaş alanındaki durumu ve Ukrayna'nın insansız hava araçları, topçu ve mühimmat, elektronik harp ve taşınabilirden uzun menzile kadar hava savunma sistemlerini içeren savunma ihtiyaçlarını konuştuk.

Ayrıca G7 Vilnius Deklarasyonu temelinde güvenlik taahhütlerine ilişkin ikili bir belgenin hazırlanması konusunu da ele aldık. Bu tür güvenlik anlaşmaları Avrupa'nın liderliğini gösterir, Ukrayna toplumunu ve savaşçılarını motive eder ve Avrupa'nın Ukrayna'ya olan sarsılmaz desteği konusunda Rusya'ya güçlü bir sinyal gönderir.

Ayrıca yaklaşan ortak etkinlikleri de koordine ettik."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.