SON DAKİKA
Hava Durumu

Hakan Kırımlı, Halil İnalcık Özel Ödülü'ne layık görüldü

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen; TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TESEP ödüllerinin 2023 yılı sahipleri kamuoyuna açıklandı. Kırım Tatar bilim insanı Hakan Kırımlı, "Geraylar ve Osmanlılar" eseriyle Halil İnalcık Özel Ödülü'nü almaya hak kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2023 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 23.11.2023 21:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hakan Kırımlı, Halil İnalcık Özel Ödülü'ne layık görüldü

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen; TÜBA-GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ve TÜBA-TESEP (Bilimsel Telif Eser) ödüllerini bu yıl alacak olan isimler belli oldu. Ödüller, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek ve geleneksel hale gelen törenle, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kazananlara tevdi edilecek.

GERAYLAR VE OSMANLILAR ESERİNE HALİL İNALCIK ÖZEL ÖDÜLÜ

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı'nın 2022 yılında Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan "Geraylar ve Osmanlılar: Kırım Hanlık Hânedânının Osmanlı Devleti’ndeki Hikâyesi" isimli eseri, TESEP kapsamında Halil İnalcık Özel Ödülü'ne lâyık görüldü.

2023 YILINDA 34 BİLİM İNSANI TÜBA-GEBİP KAPSAMINDA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Türkiye’nin uluslararası bilim camiasındaki tanıtımı ve ilişkileri, üstün başarılı genç bilim insanlarının teşviki ve çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri bakımından özel bir öneme sahip olan TÜBA-GEBİP Ödülü’nü 2023 yılında; Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu TÜBA-GEBİP Eczacılık Özel Ödülü de dâhil olmak üzere 24 farklı üniversiteden 34 üstün başarılı genç bilim insanı kazandı ve bugüne kadar TÜBA-GEBİP Ödülü kazanan bilim insanı sayısı 644'e yükseldi.

2023 YILINDA 13 ESER TESEP KAPSAMINDA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Üniversitelere yönelik nitelikli telif eser üretimi teşvikini amaçlayan Bilimsel Telif Eser Programı (TESEP) kapsamında; 2023 yılında Doğa ve Mühendislik Bilimleri alanında 2 esere, Sosyal Bilimler alanında 4 esere Telif Eser Ödülü ve 1 esere Halil İnalcık Özel Ödülü, 1 esere Mehmet Genç Özel Ödülü ve 1 esere Kemal Karpat Özel Ödülü olmak üzere toplam 9 eser ödüle değer bulundu. Ayrıca Sosyal Bilimler alanında 4 esere de Kayda Değer Eser (Mansiyon) Ödülü verildi. 2023 yılında bu kapsamda 13 eser ödüllendirildi ve TESEP kapsamında bugüne kadar ödüllendirilen eser sayısı 239’a yükseldi. 

Değerli bilim insanı tarihçi Hakan Kırımlı'yı QHA olarak tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.