SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneği Gebze Şubesinden işgalin 10. yılına özel etkinlik

Kırım Derneği Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin Gebze Şubesi'nde bugün Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesinin 10. yıldönümünde etkinlik düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 17:20
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneği Gebze Şubesinden işgalin 10. yılına özel etkinlik

Rusya'nın vatan Kırım topraklarını işgal etmesinin üzerinden bugün tam 10 yıl geçti. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi, işgalin yıldönümünde etkinlik düzenledi. Gebze'deki Tatar Camisi'nin önünde gerçekleşen programın açılış konuşmasını Kırım Derneği Gebze Şubesi Başkanı Nermin Ekim yaptı. 

KIRIM DERNEĞİ GEBZE ŞUBESİNDEN KIRIM'IN İŞGALİNİN 10. YILINA ÖZEL PROGRAM

Rus işgalcilerin Kırım'ı işgal ettiğini yansıtan fotoğraf sergisinin olduğu etkinlikte, Kırım Derneği Gebze Şubesi Denetim Kurulu Başkanı Recep Orak konuşma yaptı. Konuşmanın ardından vatan topraklarından uzak yaşayan Kırım Tatarları için dua edildi, camide ibadetini yerine getirenlere lokum dağıtıldı. 

VATAN KIRIM'IN İŞGALİNİN 10. YILDÖNÜMÜ

Bugün Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı direnişinin sembolü haline gelen 26 Şubat 2014’teki efsanevi mitingin 10. yıl dönümü. Dönemin Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun ilgili kararı imzalamasının ardından 2016’dan itibaren, her 26 Şubat’ta Ukrayna’da “Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü” olarak kaydedilmeye başladı.

Başkent Kıyiv’de yaşanan Euromeydan protestolarla başlayan Onur Devrimi’nin akabinde Kırım’da Rusya çıkarlarına göre hareket eden işbirlikçiler, yarımadanın Rusya’ya bağlanması için harekete geçtiler. 25 Şubat 2014 tarihinde, Kırım Parlamentosunun olağanüstü toplantı düzenleyip Kırım’ın Ukrayna’dan ayırmayı planladığına dair bilgiler yayınlanmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Kırım milletvekillerini ve Kırım Parlamentosu Başkanını ikna edemeyince 26 Şubat 2014 tarihinde, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak ve yarımadada durumun istikrarsız hale gelmesini önlemek için miting düzenleme kararı aldı.

KTMM’nin çağrısıyla, 26 Şubat 2014’te, binlerce kişi Kırım Özerk Cumhuri̇yeti̇ Parlamentosu bi̇nasının önünde toplandı. Eylemciler Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarını açtı ve “Yaşasın Ukrayna!”, “Kırım Ukrayna’dır!” sloganları attı.

Kremlin güdümündeki Sergey Aksyonov liderliğindeki Rus yanlıları ise Ukrayna taraftarı mitinge karşı eylem organize ederek, Kırım'ın Rusya’ya bağlanmasını istedi. Ukrayna yanlısı eylemcilerin amacı, Kırım Parlamentosunun Ukrayna egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden bir karar almasını engellemekti.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım'ın sivil halkı, barışçıl şeki̇lde Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savundu. Ancak Kırım’daki şi̇ddete dayanamayan toplu direniş, maalesef Kırım'ın Rusya tarafından işgalini önleyemedi̇.

27 Şubat 2014 sabahında savaş suçlusu Puti̇n, Kırım'ın şi̇ddet kullanılarak işgal edi̇lmesi̇ için harekete geçti. Rütbe i̇şaretleri̇ taşımayan silahlı kişiler, i̇dari̇ bi̇naları kontrol altına aldı. İşgalciler, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri̇ne ait üsleri kuşattıi limanları ve havaalanlarını ele geçi̇rdi̇. 

Rus işgali 10 yıldır devam ederken Kremlin kontrolündeki sözde yönetim Kırım’daki baskı ve zulüm politikasını daha da artırıyor. 

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra Ukrayna yanlısı açıklamalarda bulunan ve işgalci yönetimi eleştiren insanlara karşı baskı uygulamaya başladı. 26 Şubat 2014’te işgale “hayır” demek için toplu bir miting organize eden Kırım Tatarları ise işgalci Rusya'nın baskılarının odağı haline geldi. Kırım’ın Kremlin kontrolündeki kukla yönetimi, Kırım Tatarlarına zulmetmek için devamlı farklı bahaneler uyduruyor. İşgalin hemen ardından Kırım Tatar halkının millilideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere Kırım Tatarlarının siyasi liderlerinin ve kanaat önderlerinin yarımadaya girişleri yasaklandı. Rusya, Nisan 2016’da Kırım Tatar halkının temsilci organı olan Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) faaliyetlerini yasaklama kararı aldı.

2014 yılında, Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesiyle başlayan bu süreç, uluslararası hukukun çiğnenmesi ve masum insanların acımasızca ezilmesiyle damgalanmıştır. Kırım'ın işgali, sadece bir toprağın kaybı değil, aynı zamanda insan hakları ve uluslararası barışın çiğnenmesinin bir sembolüdür.

Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliğini ihlal ederek Kırım'ı işgal etmesi, bölgedeki barışı ve istikrarı altüst etti. Rusya'nın bu eylemi, uluslararası toplum tarafından geniş çapta kınandı, ancak maalesef etkili bir şekilde durdurulamadı. Uluslararası toplumunun yeterince tepki göstermemesi işgalci Putin’in iştahını kabarttı ve kanlı diktatör 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya Ukrayna’ya karşı topyekun işgal girişimini başlattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.