SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Gecesi, Ankara'ya damgasını vurdu

Kırım Gecesi'nde sahne alan Kırım Tatar Dans ve Müzik Topluluğu Cıyın Ansambli ile Kırım Halk Müziği sanatçıları Rüstem Memet, Gülizar Bekir ve Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu solisti Feryal Başel Tüzün, izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 23:30
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 10:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Gecesi, Ankara'ya damgasını vurdu

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin organizasyonuyla düzenlenen Kırım Gecesi etkinliği yoğun bir katılıma sahne oldu. Kırım Tatar Dans ve Müzik Topluluğu Cıyın Ansambli bu yılki ilk gösterisini 10 Şubat'ta Ankara'da gerçekleştirdi. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Şura Salonu'nda saat 19.00'da icra edilen renkli etkinliğe ilgi yoğun oldu.

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin'in organizatörlüğünü üstlendiği programda konseri; Cıyın Ansambli eğitmeni Evelina Kemileva düzenledi. Gecede ayrıca Kırım Halk Müziği sanatçıları Rüstem Memet, Gülizar Bekir ve Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu solisti Feryal Başel de sahne alarak eşsiz bir kültür ziyafeti sundu.

ETKİNLİK YOĞUN KATILIMA SAHNE OLDU

Programa; Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Ricardas Degutis, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Denetleme Kurulu Başkanı ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Tuvgan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Başkanı Necla Kalkay, TURKSİD Ukrayna Başkanı İsmet Yüksel, Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Celil Sümer, Cıyın Ansambli'nin eğitmeni Evelina Kemileva, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBVÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zûhal Yüksel, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Özçelik, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işılay Işıktaş Sava, Kırımlı el sanatları hocası Ayşe Osmanova, gazeteci-yazar Gönül Şamilkızı, yazar Serra Menekay, Derneğin ve Vakfın Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda Kırım Tatar izleyici katıldı. 

"KIRIM'I KEYİFLE, DANSLA, NEŞEYLE ANMAK İSTİYORUZ"

Gösteri, Kırım Tatar Dans ve Müzik Topluluğu Cıyın Ansambli ekibinin Ağır Ava Haytarma isimli dansıyla başladı. Etkinlik, sırasıyla Yavluk oyunu, Minikler Dansı, Marama Eskizleri ile devam etti. Küçük yaş grubundan Lina, Neslihan, Canike ve Alim isimli Kırım Tatar çocukların renkli dansları büyük beğeni topladı. Kırım Tatar danslarını sergileyen çocuklar, izleyicilerin beğenisi topladı. Birbirinden renkli gösterilerin ardından Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Solisti Feryal Başel Tüzün, "Ey Güzel Kırım" türküsünü seslendirdi. "Kemançemin Telleri" ve "Kamışa Bak Kamışa" isimli türküyü okuyan Tüzün, "Kırımlı kardeşlerimizin vatan Kırım'a tekrar kavuşmasını dilliyoruz. Bugün burada Kırım için toplandık, Kırım'ı hüzün içinde anıyoruz ama artık neşe içinde, keyifle dansla haytarmalarla anmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Seyircilerin eşlik ettiği Cıyın Ansambli'nin, "Aysar Haytarması", "Emir Celal" ve "Gogercin" isimli oyunları sahnede büyük beğeni topladı. Ardından Neslihan ve Lina isimli 4 yaş grubu "Çiçek Dansı"na imza attı. Seyircilerin ilgisini çeken bir diğer gösteri ise Cıyın Ansambli'nin hocası Evelina Kemileva ve Samet Cengiz'in "Sevgi Hikayesi" adlı oyunu oldu. Kırım Tatar sanatçıların yer aldığı orkestra keyifli bir şölene imza attı. "Kırım Cennet Yeri", "Çoban Oyunu", "Tım tım" ve "Taşlama" oyunun ardından Kırım Tatar halk müziği sanatçısı Rüstem Memet sahnede yer aldı. 

"VATAN KIRIM'DAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

"Yeşil Kırım'dan size selam getirdim" diyerek Kırım Tatar yırlarına başlayan Memet, "Biz kavuşmadan can doymaz" dörtlüğünü okudu. Memet, seyircilerin eşliğiyle "Şekerlenmiş dile benzer" isimli yırı söyledikten sonra "Her vatandaş öz vatanını sever, bizim halkımız da kendi vatanını çok seviyor, ondan vazgeçmeyeceğiz" dedi. Seyircilerden bir çocuk sanatçı Memet'e çiçek takdim etti. Memet, sahne performansında "Ornun Yolu", "Bizim Taraf" ve "İstanbul'dan Nar Gelir" adlı türküleri seslendirdi.

Cıyın Ansambli gecede bir kez daha "Nazik Oyunu" ve "Anne Babalar" isimli oyunla sahnede rüzgar estirdi.

Büyük bir beğeni toplayan geceye Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay ile Tuvgan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin'in dansı damga vurdu. "Kırım Ukrayna'dır" mesajıyla Ukrayna halk dansları ilgi topladı. Seyircileri şaşırtan sürpriz alkışlarla izlendi. 

"Kırım Tatar namımız" türküsünü söyleyerek sahneye çıkan Kırım Tatar halk müziği sanatçısı Gülizar Bekir, "Biliyorum hepiniz Kırım'ı çok özlediniz. İnşallah çok yakın zamanda hep birlikte vatanımıza kavuşacağız" dedi. Bekir, "Dağların Yolları" ve "On İki Ördek" isimli türkülerle sahne performansını sonlandırdı. 

"EY GÜZEL KIRIM" İLE BAŞLAYAN GECE "VATAN KIRIM" TÜRKÜSÜYLE SON BULDU

Cıyın Ansambli ekibi "Oğlan kızla evlense yürekler doyar" isimli tiyatral oyun sergilendi. "Çibörek Oyunu", Arslan ve Lina'nın unutulmaz sahne performansıyla birlikte Cıyın Ansambli, geceyi "Horan" isimli oyunla sona erdirdi. Gece; seyircilerin, dans ekibinin ve halk müziği sanatçılarının "Vatanım Kırım" türküsünü söyleyerek bitti. Gösteride emeği geçen herkese çiçek takdim edildi. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ise sahneye çıkarak, ekibi alkışladı. Bodnar Türkçe bir şekilde, "Sizinle olmaktan mutluyum. Ukrayna dansı sürpriziniz için teşekkür ederim. Kültürü ve folkloru buluşturmak çok önemli. Yakında Bahçesaray'da görüşelim. Yaşasın Kırım Tatarları, yaşasın Ukrayna, yaşasın Türkiye!" ifadelerini kullandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.