SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu toplantısının sonuç bildirgesi yayımlandı

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, 2024 yılında gerçekleştirdiği ilk toplantının ardından aldığı kararları içeren sonuç bildirgesini yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 02:07
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 01:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar Teşkilatları Platformu toplantısının sonuç bildirgesi yayımlandı

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, şube başkanlarının ve temsilcilerinin katıldığı, bu yılki ilk toplantısını 9 Mart 2024 tarihinde Eskişehir'de düzenledi. Toplantıda platforma bağlı kurumların çalışmaları, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıldönümünde yapılması planlanan geniş çaplı organizasyon ve Ukrayna-Rusya Savaşı masaya yatırıldı. 

TOPLANTININ SONUÇ BİLDİRİSİ YAYIMLANDI

Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay toplantıda alınan kararları içeren sonuç bildirgesini okudu. Sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı:

Kırım Tatar Teşkilatları Platformunun; Kırım Tatar halkının işgal öncesinde hür ve demokratik zeminde seçilen Kırım Tatar Millî Kurultayı ve Kırım Tatar Millî Meclisini referans aldığını, Dünya Kırım Tatar Kongresinin içerisinde bulunduğunu, Rusya’nın bu hukuk ve ahlak dışı işgalini asla tanımayacağını, her zemin ve şartta işgalin sona erdirilmesi için insan hakları ve hukukun üstünlüğü prensipleri kapsamında, demokratik zeminde kendini oluşturan bütün teşkilatları ile mücadeleye devam edeceğini beyan ediyoruz.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği yanında Kırım Tatar halkının geleceğinin demokrasi temelinde olduğu bilinci ile Rusya’nın kalleş ve çirkin saldırganlığına karşı, Ukrayna halkının vatanlarını savunmak için verdikleri onurlu mücadelesinde yanlarında olmayı görev addediyoruz.

Kırım’da 10 yıldan beri devam eden işgal ile birlikte sabah olmadan yapılan ev baskınları, adam kaçırmalar, işkenceli sorgular, üretilmiş suçlar, yapılan gözaltılar, sözde mahkemelerle verilen on yıllık hapis cezaları Kırım’ı adeta açık hava hapishanesine çevirmiş durumda. Bununla da kalmayıp Kırım Tatarlarına uygulanan esaret hayatı Kırım’dan binlerce km uzakta Rusya’nın en ücra köşelerine kadar uzanıyor. KTMM Başkan Yrd. Nariman Celal de vatanından çok uzak bir hapishanede esaret altında tutuluyor. Bugün itibarı ile işgalci yönetim tarafından hakkında işlem yapılan 235 kişinin 205'i Kırım Tatarı. Yani takibata uğrayanların %88’i Kırım Tatarlarından oluşuyor. Sindirme ve gözdağı vermeye yönelik Kırım Tatarlarına yapılan bu zulümlerin hesabının bir gün mutlaka verileceğine inanıyoruz.

Kırım Tatarlarını 18 Mayıs 1944 tarihinde vatanlarından topyekûn sürgüne gönderen zihniyetin bugünkü uzantısı, 18 Mayıs matem günümüze dahi tahammül edemiyor, işgal ettiği vatanımızda 10 yıldan bu yana anma etkinliklerini engelliyor. Bu bağlamda Kırım Tatar Sürgünü'nün 80. yılında 18 Mayıs 2024 tarihinde Türkiye’de kurulu Kırım Tatar teşkilatlarımız ile birlikte matem mitingimizin yükleneciği anlam, vereceği mesajı da dikkate alarak Eskişehir’de yapacağımızı ilan ediyoruz.

Kırım Tatar halkı asla teslim olmayacak!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.