SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret etti

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve beraberindeki heyet, bugün Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezini ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2023 19:59
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 22:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret etti

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bugün Ankara'daki temasları kapsamında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezini ziyaret etti. Kırımoğlu'na Ankara temasları kapsamında, Ukrayna'nın Arap ve Müslüman Devletlerle Etkileşiminden Sorumlu İstişare Kurulu Sekreteri Snaver Seythalil, Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Lenur Mambetov, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi ve Kırımoğlu'nun Yardımcısı Şevket Usmanov eşlik etti.

KIRIMOĞLU, KIRIM DERNEĞİ GENEL MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Kırım Derneği Genel Merkezi binasında Kırımoğlu'nu; Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, Tuvgan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Kırım Ailesi Merkezi Başkanı Anife Kurtseitova, Evkaf Vakfı Başkan Yardımcısı Aliye Çıtak, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkiye İrtibat Bürosu Müdürü Esma Kasar, Kırım Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve Ankara'daki Kırım Tatar diasporası karşıladı.

Kırımoğlu'nun Kırım Derneği Genel Merkezindeki ziyareti kapsamında, Ankara'da ve İstanbul'da Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkilileri ile yapılan resmi görüşmeler ele alındı. Ayrıca, Türkiye'deki Kırım Tatar sığınmacıların sorunlarına ilişkin temaslar değerlendirildi. Rus işgalindeki Kırım ve Rus saldırıları altındaki Ukrayna'daki son durum üzerine değerlendirme yapıldı. 

Ayrıca Kırımoğlu ziyaret sırasında Ankara’daki Kırım Derneği Genel Merkezi binasında Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Sosyal Tesisi bünyesinde hizmet veren Qalaqay Kırım Tatar Mutfağı’nda Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası temsilcileriyle akşam yemeği yedi.

KIRIMOĞLU, ANKARA'DA RESMİ TEMASLARDA BULUNDU

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, başkent Ankara'da resmi temaslarda bulunmaya devam ediyor. Kırımoğlu, dün Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığını (TİKA) ardından Türk Ocakları Genel Merkezini ziyaret etti.

Kırımoğlu ve beraberindeki heyet, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile görüştü. Görüşmede, Rus saldırıları nedeniyle Türkiye'ye gelen Kırım Tatar sığınmacıların durumu ele alındı. Ardından Kırımoğlu ve Kırım Tatar heyeti, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya geldi. Kırım Tatar heyeti, bakanlar ile Kırım Tatarlarına uzun dönem ikamet izni ve çalışma izni konularını görüştü. 

Kırımoğlu ve beraberindeki heyet, ardından İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığına geçerek, burada Göç İdaresi Başkanı Dr. Savaş Ünlü ile bir araya geldi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.