SON DAKİKA
Hava Durumu

15 kişinin hayatını kaybettiği füze saldırısının sorumlusu Rusya!

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı 12 Mayıs 2024 tarihinde Ukrayna'nın Belgorod kentine saldırdığını öne sürdüğü açıklamasına açıklık getirildi. Rusya Çatışma İstihbarat Ekibi kurucu ortağı Ruslan Leviev, 15 kişinin hayatını kaybettiği füze saldırısının Rusya tarafından yapıldığını kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 18:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
15 kişinin hayatını kaybettiği füze saldırısının sorumlusu Rusya!

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişimi kapsamında savunmasız sivilleri hedef alan işgalci Rusya, ters propaganda yürütmeye de devam ediyor. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı 12 Mayıs 2024 tarihinde Ukrayna birliklerinin Rusya'nın Belgorod şehrine saldırdığına yönelik bir açıklama yapmıştı.

"SALDIRININ SORUMLUSU RUSYA FEDERASYONU"

Rusya Çatışma İstihbarat Ekibi (CIT) kurucu ortağı Ruslan Leviev, 15 kişinin hayatını kaybettiği saldırının Ukrayna tarafından gerçekleştirmediğini, Rus mühimmatın isabet etmesi sonucunda gerçekleştiğini duyurdu. Yerleşim yerindeki apartmana isabet eden Rus mühimmatı hakkında değerlendirmede bulunan Leviev, “Görsel materyalleri inceleyip analiz ettikten sonra, eve yapılan saldırının büyük ihtimalle kuzeydoğudan gerçekleştiği sonucuna vardık ve bunun Rus hava savunma sistemine ait uçaksavar güdümlü bir füze olduğuna inanma eğilimindeyiz" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Leviev, "Oldukça belirgin bir başka versiyon da FAB-250 veya FAB-500 modeli bombanın UMPC ile anormal yakınlaşmasıdır. Yüksek patlayıcı bir savaş başlığının bu kadar büyük çaplı bir yıkıma neden olabileceğine dair bir şüphe yok. Belgorod ve bölgeye hava bombalarının düşmesi ise nadir görülen bir durum değil" dedi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Harkiv'e yönelik saldırının ardından Ukrayna ordusunun Rusya'nın Belgorod kentine saldırdığını iddia etmişti. Rus propaganda basını TASS ise söz konusu iddiayı doğrulayarak 15 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.