SON DAKİKA
Hava Durumu

44 ülke Lahey'de konuştu: Dondurulan Rus varlıklarının akıbeti ne olacak?

Ukrayna müttefiki 44 ülke Lahey'de dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna savunmasında kullanılmasını öngören deklarasyonu imzalayarak desteğini yineledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 10:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
44 ülke Lahey'de konuştu: Dondurulan Rus varlıklarının akıbeti ne olacak?

Hollanda'nın Lahey kentindeki uluslararası mahkemede düzenlenen "Ukrayna'da Adaletin Tesisi" konulu Bakanlar Konferansında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik topyekûn saldırıları ele alındı. 24 Şubat 2022'de başlayan işgal girişiminin ardından Rusya'ya yüzünü dönen Ukrayna müttefiki ülkeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere çok sayıda Rus oligarkın dondurulmuş varlıklarını masaya yatırıldı. 

44 ÜLKE DEKLARASYONU İMZALAYARAK UKRAYNA'YA DESTEK VERDİ

Konuya ilişkin olarak Lahey'de 44 ülke konferansın Siyasi Deklarasyonu'nu imzalayarak, Rusya'nın dondurulmuş varlıklarından elde edilen kârın Ukrayna savunmasında kullanılmasına destek verdi. 

Deklarasyonu imzalayan ülkeler arasında; Arnavutluk, Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Moldova, Monako, Karadağ, Hollanda, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovenya, İspanya, İsveç, Ukrayna, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer aldı. 

ÜLKELER, RUSYA'NIN SALDIRGANLIĞINI KINADI

Bildiriyi imzalayan ülkelere, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını uluslararası hukuk düzeninin açık bir ihlali olarak kınadı. 57 ülkenin katıldığı konferansta söz konusu saldırganlığa karşı ortak bir çaba yürütülmesi gerektiğinin altı çizildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba konferansa ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, "Bu konuda sonuçların öneminin farkında olan tüm ülkelere minnettarım. Birlikte çalışarak mahkemeyi gerçeğe dönüştürmek için gerekli tüm çözümleri bulabileceğimize inanıyorum. Bir çözüme daha ihtiyacımız var. Bu işi tamamlamak için ileri adım atın" ifadelerini kullandı. 

Ukrayna müttefiki ülkeler, Rusya'nın dondurulmuş varlıklarından elde edilen kârın Ukrayna cephesinde savunmada kullanılması için ortak bir karar vardı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.