SON DAKİKA
Hava Durumu

AB Komisyonu Başkanı Michel, Cumhurbaşkanı Aliyev ve Başbakan Paşinyan Brüksel'de bir araya geldi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Brüksel'de bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2023 11:28
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 13:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB Komisyonu Başkanı Michel, Cumhurbaşkanı Aliyev ve Başbakan Paşinyan Brüksel'de bir araya geldi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Belçika'nın başkenti Brüksel'de üçlü toplantı düzenledi. Toplantının ardından AB Komisyonu Başkanı Michel görüşmeye ilişkin basın açıklaması yaptı. 

ÜÇLÜ TOPLANTIDA SINIR MESELESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Michel yaptığı konuşmada, Aliyev ile Paşinyan'ı beşinci kez Brüksel'de ağırladıklarını ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diplomatik ilişkinin normalleşme yolunda ilerlemesine odaklandıklarını söyledi. Michel, "Liderler Güney Kafkasya'da barış için ortak bir iradeyi paylaştı" açıklamasını yaparak görüşmelerin ardından "elde edilen ivmenin sürdürülmesi" gerektiğini kaydetti. Ayrıca Michel, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınır meselesinin liderlerin görüşmesiyle devam edeceği konusunda mutabık kalındığını söyledi. 

Tarafların bölgede ulaştırma ve ekonomik bağlantılardaki engellerin kaldırılması konusunda açık ilerleme kaydettiğini belirten Michel, "Bu başlıktaki pozisyonlar, özellikle Nahçıvan'a giden demir yolunun yeniden açılması olmak üzere, artık birbirine çok yakın bir noktaya gelmiştir" dedi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI MİCHEL TOPLANTIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Michel basın toplantısında yaptığı açıklamada şunları aktardı:

"Demiryolu bağlantılarının restorasyonu ve gerekli yapım işlerinin belirli bir program dahilinde yapılmasına ilişkin usulleri içerecek genel sözleşmenin sonuçlandırılması konusunda ilgililere talimat verildi. Bu durumda taraflar Dünya Gümrük Örgütünden destek almayı kabul ettiler.

İnsani konulara gelince, önümüzdeki haftalarda daha fazla tutuklu serbest bırakılacak. Kendi adıma, yolunu kaybeden ve hızlı bir prosedürle diğer tarafa geçen askerlerin serbest bırakılması konusunda karşılıklı mutabakatın sağlanmasına devam edilmesi gerektiğini vurguladım. Ayrıca kayıp kişilerin akıbetini ve mayın temizliğini hızlandırmanın önemini tartıştık."

AB Konseyi Başkanı Michel, Aliyev ve Paşinyan'ın yeniden temmuz ayında Brüksel'de bir araya geleceğini söyledi. Michel, "Daha önce de belirttiğimiz gibi yakın gelecekte Kişinev'de yapılacak 2. 'Avrupa Siyasi Birliği' Zirvesi çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz ile tekrar bir araya geleceğiz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.