SON DAKİKA
Hava Durumu

AB liderleri, Ukrayna'ya maddi destek için Macaristan’ın oy kullanma hakkını kısıtlayacak mı?

Financial Times'ın haberine göre Avrupa Birliğine üye olan ülkeler, Ukrayna'ya fon tahsisi konusunda bir anlaşmaya varmak için Macaristan'ı oy kullanma hakkından mahrum bırakma ihtimalini değerlendiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 12:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB liderleri, Ukrayna'ya maddi destek için Macaristan’ın oy kullanma hakkını kısıtlayacak mı?

Birleşik Krallık merkezli Financial Times gazetesinin bugün yaptığı haberde Avrupa Birliği’nin Macaristan’a tutumu konusunda bir iddia ortaya atıldı. Financial Times, Avrupalı diplomatların, Ukrayna'ya maddi desteğe yanaşmayan Macaristan'ın oy hakkını kısıtlama planı üzerinde çalıştığını bildirdi.

ORBAN, UKRAYNA'NIN AB'YE KATILIM MÜZAKERELERİNE ONAY VERİLDİĞİ SIRADA SALONU TERK ETMİŞTİ!

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke Macaristan'ın Rus yanlısı Başbakanı Viktor Orban, AB Konseyinin Ukrayna'nın katılım müzakerelerini görüştüğü sırada salonu terk etmişti. Orban, ayrıca Ukrayna'ya yönelik 50 milyar avroluk finansal desteği de veto etmişti.

UKRAYNA'YA GÖNDERİLECEK OLAN YARDIM PAKETİ OCAK 2024'TE GÖRÜŞÜLECEK

27 AB üyesi ülkenin Ukrayna'ya maddi destek konusundaki kararı, Ocak 2024'te yeniden masaya yatırılacak. AB üyesi ülke olan Hollanda'nın Başbakanı Mark Rutte, basına yaptığı açıklamada, 27 ülkeden 26'sının aldığı Ukrayna ve Moldova'nın AB üyelik müzakerelerine başlaması ve maddi destek kararından memnun olduğunu dile getirdi. Ayrıca Rutte, "Hala biraz zamanımız var, önümüzdeki birkaç hafta içinde Ukrayna'nın parası bitmeyecek. Gelecek yılın başlarında bir anlaşmaya varabileceğimizden oldukça eminim. Ocak sonunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.