SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Başkanı Biden: Ukrayna bir tiran tarafından işgal edildi

ABD Başkanı Joe Biden, Normandiya Çıkarması’nın 80. yılı dolayısıyla Fransa'da düzenlenen programda Ukrayna'yı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 00:18
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 00:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Başkanı Biden: Ukrayna bir tiran tarafından işgal edildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, İkinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren en önemli olaylardan olan Normandiya Çıkarması'nın 80. yıl dönümü dolayısıyla Fransa'nın Colleville-sur-Mer kentinde bulunan ABD mezarlığında düzenlenen törene katıldı.

"DİKTATÖRLÜK VE ÖZGÜRLÜK ARASINDAKİ MÜCADELE BİTMEZ"

ABD Başkanı Biden, törende yaptığı konuşmada, Avrupa'nın Nazi işgalinden kurtarılmasında önemli bir rolü olan Normandiya Çıkarması ile Rusya'nın işgal girişimi ve topyekûn saldırılarını sürdürdüğü Ukrayna arasında bağlantı kurarak, Ukrayna’nın hakimiyet peşinde koşan bir tiran tarafından işgal edildiğini kaydetti.

"Diktatörlük ve özgürlük arasındaki mücadele bitmez." diyen Biden, NATO, ABD ve 50'den fazla koalisyon ülkesinin Ukrayna'nın yanında olduğunu dile getirdi.

Biden, Ukrayna'yı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini, eğer bunu yaparlarsa tüm Avrupa'nın tehdit altında olacağını söyledi.

NORMANDİYA ÇIKARMASI

İngiliz, Amerikalı gibi yabancı birliklerin Fransız topraklarına hava ve deniz yoluyla girdiği Normandiya Çıkarması, Fransa'da İkinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren ve Avrupa'nın Nazi işgalinden kurtarılmasında önemli bir yeri olan askeri harekat olarak biliniyor.

6 Haziran 1944'de 73 bin Birleşik Krallık askeri, Normandiya'nın Juno, Gold ve Sword sahillerine çıkmıştı. Bu askerler, Normandiya Çıkarması sırasında bölgeye intikal eden görevli askerlerin yarısını oluşturuyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.