SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Çin liderleri yıllar sonra ilk kez yüz yüze görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Komünist Partisi lideri Şi Cinping, yıllar sonra ilk defa ABD'de yüz yüze görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2023 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2023 12:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Çin liderleri yıllar sonra ilk kez yüz yüze görüştü

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ve küresel rekabetin iki ucu olan ABD ve Çin'in devlet başkanları bir araya geldi. ABD Bakanı Joe Biden ile Çinli mevkidaşı Şi Cinping, yıllar sonra ilk kez görüştü.

GÖRÜŞME 4 SAAT SÜRDÜ

ABD'nin San Francisco şehrinde 11 Kasım 2023 tarihinde başlayan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesine katılmak için kente gelen Çinli lider Şi Cinping, 15 Kasım 2023 tarihinde ABD Başkanı Jeo Biden ile yüz yüze görüştü. Biden ile Şi Cinping arasındaki görüşme yaklaşık 4 saat sürdü. Görüşmede özellikle Tayvan konusu ele alınırken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ağustos 2022'de Tayvan'ı ziyaret etmesinden sonra kesilen askeri temasları yeniden başlatmatma konusu müzakere edildi.

"SORUMLU BİR ŞEKİLDE YÖNETMEK ZORUNDAYIZ”

Biden görüşme sırasında Şi Cinping'e, "Her zaman olduğu gibi yüz yüze görüşmenin yerini hiçbir şey tutamaz. Tartışmalarımızı her zaman açık sözlü bulmuş ve takdir etmişimdir. Rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamalıyız ve rekabeti her zaman sorumlu bir şekilde yönetmek zorundayız ifadeleri ile karşılık verdi.

"TAYVAN'IN BAĞIMSIZLIĞI DESTEKLENMEMELİ"

Çin'in devlet kotrolünde olan Xinhua Haber Ajansı'nın haberine göre, Şi Cinping ile Biden samimi ve derinlemesine görüş alışverişinde bulundu. Haberde Şi Cinping'in Tayvan hakkında, "Tayvan meselesi iki devlet arasındaki ilişkilerde en önemli ve hassas konudu. Tayvan'ın bağımsızlığı desteklenmemeli, Tayvan'ı silahlandırma bırakılmalı, Çin'in barışçıl yeniden birleşmesini desteklemelidir" ifadelerini kullandığı bidiridldi. 

Biden ve Şi, en son Kasım 2022'de Endonezya'daki G20 Zirvesi'nde yüz yüze görüşmüştü. Bu yıl Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen G20 Zirvesi'ne Biden katılırken Çin lideri iştirak etmemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.