SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya Başbakanı: Bundan 30 yıl önce Solingen'de karanlık bir gündü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, 30 yıl önce meydana gelen Solingen Faciası'nda hayatını kaybeden 5 Türkü andı.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 11:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya Başbakanı: Bundan 30 yıl önce Solingen'de karanlık bir gündü

Almanya'nın Solingen kentinde 30 yıl önce meydana gelen korkunç katliam hafızalardaki yerini hala koruyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 29 Mayıs 1993'te bir grup Alman ırkçının Türk asıllı ailenin evini kundakladığı ve 5 kişinin hayatını kaybettiği faciayı andı. 

ALMANYA BAŞBAKANI SCHOLZ, SOLİNGEN FACİASI KURBALARINI ANDI

Scholz sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Bundan 30 yıl önce Solingen'de karanlık bir gündü. Aşırı sağcıların Türk kökenli 5 kişiyi öldürmesi, bize burada yaşayan herkesi korumamız, suçluları cezalandırmamız ve mağdurlara yardım etmemiz gerektiğini hatırlatıyor" ifadelerini kullandı. 

Scholz, hayatını kaybeden 5 Türkün isimlerini ve kundaklanan evin fotoğrafını paylaştı. 

ALMANYA CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER'DEN SOLİNGEN MESAJI

Diğer yandan Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier de sosyal medya paylaşımında, "30 yıl önce, dört aşırı sağcı Solingen'de bir Türk ailenin evini ateşe verdi. Alevler içinde Gürsün İnce, Gülüstan Öztürk, Hatice, Saime ve Hülya Genç hayatını kaybetti. Saldırı 1990'ların başında aşırı sağcı dalgasının doruk noktası oldu" dedi.

SOLİNGEN FACİASI NEDİR?

Solingen Faciası - VikipediAlmanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te korkunç bir olay yaşandı. 1970'li yıllarda Almanya'ya çalışmak üzere Türkiye'den gelen Genç ailesi gece yarısı kaldıkları 3 katlı müstakil evde ateşle uyandı. Bir grup ırkçı tarafından evi ateşe verilen Genç ailesinden 5 kişi hayatını kaybetti. 

Evden sağ çıkan Kamil ve Mevlüde Genç çiftinin 2 kardeşi, 2 kızı ve 1 yeğeni çığlıklarla can verdi. Irkçı saldırının hedefi olan; 28 yaşındaki Gürsün İnce, 19 yaşındaki Hatice Genç, 12 yaşındaki Gülistan Öztürk, 9 yaşındaki Hülya Genç ve 5 yaşındaki Saime Genç’in yüreklerdeki acısı halen taze.

Almanya'da 29 yıldır dinmeyen acı: Solingen faciası

Bu acı olaya tanık olan Solingen'deki müstakil ev olayın ardından müze haline getirildi. Korkunç saldırı, Türk rapçilerden oluşan ünlü Cartel grubunun "Cartel" isimli şarkısına konu oldu. 

Bu hain saldırıyı yerine getiren 4 Neonazi ise 10-15 yıl hapis cezası alsa da bugün Almanya sokaklarda serbestçe geziyor...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.