SON DAKİKA
Hava Durumu

Ankara'da ormanlık alanlara giriş yasaklandı

Türkiye'nin başkenti Ankara sınırları içindeki milli park, mesire alanları ve tabiat parkları dışında, ormanlık alanlara girişler 30 Eylül 2023'e kadar yasaklandı.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2023 18:13
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2023 18:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ankara'da ormanlık alanlara giriş yasaklandı

Türkiye'nin başkenti Ankara sınırları içindeki milli park, mesire alanları ve tabiat parkları dışında, ormanlık alanlara girişler 30 Eylül 2023'e kadar yasaklandı. Ankara Valiliğinden konu ile ilgili bugün yapılan açıklamada, orman yangınları açısından riskli dönemin geldiği işaret edildi.

Valilik, orman yangınlarıyla mücadele konusunda ilave tedbirler alındığını bildirdi. Ayrıca anız yakma, tarla çalışmaları, bağ bahçe temizliği, çöplerin yakılması, enerji nakil hattı arızaları, piknik, çoban ateşi, yıldırım, kasıt, ihmal veya dikkatsizlik neticesinde gelişen orman yangınlarını önlemek amacıyla yeni kararların hayata geçirildiği belirtildi.

ANKARA'DA ORMANLIK ALANLARA GİRİŞ YASAKLANDI

Valilik, il sınırları içindeki milli park, mesire alanları, tabiat parkları hariç olmak üzere, ormanlık alanlara girişlerin 30 Eylül 2023'e kadar yasaklandığını açıkladı. İl sınırları içindeki tüm ormanlık sahalara, Ankara Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce sokak hayvanlarını beslemekle görevlendirilenler ve yetkili kamu görevlileri girebilecek.

Ankara Valiliğinden yapılan ormanlık alanlara giriş yasaklarına ilişkin açıklama şöyle:

"Kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılamayacak ve çadır kurulamayacak. Ormanlarda yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda söz konusu tarihe kadar idarece belirlenen ocak, mangal, barbekü yerleri dışında ateş, mangal, semaver, piknik tüpü yakılamayacak. Bu alanlara 08.00-22.00 saatleri arasında giriş ve çıkış yapılabilecek ancak belirlenen saatler dışında kamp yapılamayacak ve çadır kurulamayacak.

SİVİLLLER ORMANLARA GİRİŞ VE ÇIKIŞ YAPAMAYACAK

Ormancılık faaliyetlerinin gereği olarak üretim çalışmalarının devamı, fidan dikme, bakım ve onarım gibi orman idaresinden ihale veya tahsisli sözleşmelerle iş almış kişiler ile bu çalışmaları denetleyen ve kontrol eden orman idaresi personelleri haricindeki vatandaşlar, ormanlara giriş ve çıkış yapamayacak.

Seyrek yerleşim yerleri başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan seyrek yerleşim yerlerinde, anız, bağ bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dallar ve bitki örtüsü yakılamayacak ve havai fişek atılamayacak.

YANGIN TEHLİKESİ OLUŞTURAN ALANLARIN ETRAFINDA EMNİYET YOLUYLA ŞERİT AÇILACAK

Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı önleyici tedbirleri alacak. Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımıyla ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacak.

Tüm belediyeler orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracak. Demiryolu kenarları, piknik alanları, turistik alanlar, meskun mahaller, her türlü tesis ve ziraat arazileri gibi özel yangın tehlikesi oluşturan alanların etrafında emniyet yoluyla şerit açılacak.

BİLGİLENDİRME VE UYARILAR YAPILACAK

Kaymakamlıklar ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin şekilde gözetim ve denetim yapacak. Muhtemel orman yangınından etkilenebilecek, özel tedbirler alınması gereken yerleşim yerleri, kritik yapı, fabrika, depo ve benzeri alanlar belirlenecek, riskli alanlarda bulunanların ilgili ve yetkilisine kendi tedbirlerini almaları konusunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılacak.

TÜRK CEZA KANUNU VE KABAHATLER KANUNU UYARINCA İDARİ VE ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarının emriyle, tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak her türlü araç gereçle, Orman Bölge Müdürlüğünün koordinasyonunda yangına karşı en etkili şekilde müdahale edilmesi sağlanacak. Belirlenen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 Sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacak."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.