SON DAKİKA
Hava Durumu

Ankara'da Ukrayna milli şairi Taras Şevçenko Günü ve Ukrayna'ya yardım kermesi

Ankara'da Ukrayna'nın milli şairi Taras Şevçenko'ya ithafen düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Gün boyunca devam edecek olan etkinlik çerçevesinde elde edilen gelir, 1 yıldır Rus işgaline direnen Ukrayna halkına gönderilecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2023 14:39
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2023 23:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ankara'da Ukrayna milli şairi Taras Şevçenko Günü ve Ukrayna'ya yardım kermesi

Bugün Ankara'da Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara'daki Ukrayna Derneği, Ankara'daki Ukrayna Kermesleri Derneği ile WOC Coffee işbirliğinde, 9 Mart 1814 doğumlu ve 10 Mart 1861 tarihinde vefat eden Ukrayna'nın milli şairi Taras Şevçenko anısına; konser, kermes ve bir dizi etkinliğin olduğu program düzenlendi.

Doğumunun 209. yılında Ukraynalı şair, sanatçı ve düşünür Taras Şevçenko anısına düzenlenen etkinlik, 12 Mart 2023 tarihinde saat 11:00'de başladı. Yoğun bir katılıma sahne olan programa, sadece Ankara'daki Ukraynalılar değil Ukrayna'ya destek veren Türk vatandaşları da ilgi gösterdi.

UKRAYNA KÜLTÜRÜ TANITILDI

Etkinlikte, Ukrayna'nın yerel lezzetleri, Ukrayna kültürüne ait ürünler ve bunun yanı sıra Ukrayna'ya ait kıyafet kültürü gösterildi. Program boyunca gerçekleştirilen kermes etkinliğinde "Yaşasın Ukrayna" sloganı yazılı tişört, bileklik ve anahtarlıklar satışa sunuldu.

Programda Ukrayna Derneğinden Katerina Erdoğan'ın yönettiği "Kviti Ukrayni" adlı Ukraynalı dans grubu gösteri yaptı.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR, TARAS ŞEVÇENKO'YU ANLATTI

Dans gösterisinin ardından konuşma yapan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Taras Şevçenko'nun Ukrayna halkı için öneminden bahsetti. Büyükelçi Bodnar, programa Ukrayna'nın geleneksel nakışlarını ve kültürel izlerini taşıyan milli Ukrayna kıyafeti Vışıvanka giyerek geldi. 

Büyükelçinin konuşmasının ardından Taras Şevçenko'nun şiirleri okundu. Program çerçevesinde performans sergileyen dans grubu ve şiirleri seslendiren Ukrayna vatandaşlarına plaket takdimi yapıldı.

TARAS ŞEVÇENKO PORTRELERİ AÇIK ARTIRMAYA SUNULDU

Kermes sırasında yerel lezzetlerin de satışa sunulduğu programda, dernekte eğitim alan çocukların çizdiği Taras Şevçenko portreleri sergilendi. 

UKRAYNA'YA YARDIM KERMESİ

Programda, ziyaretçilerin kermeste alabileceği ürünler arasında, Ukrayna'ya özgü yemekler ve tatlılar, Ukrayna'ya ait kitaplar, giysi, çanta, nakışlı gömlekler, takılar, dekoratif eşyalar, taçlar, seramik ürünler ve Ukraynalı ustaların yaptığı diğer hediyelik eşyalar yer aldı.

Anma programında, düzenlenen kermes dahil olmak üzere satılan ürünlerden elde edilen tüm gelir, 1 yıldır Rus işgaline karşı direnen Ukrayna'ya gönderilecek.

UKRAYNA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ VASIL BODNAR: MİLLİ FİKİRLERİ DİLE GETİREN SANATÇI TARAS ŞEVÇENKO'DUR

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, "Taras Şevçenko Okumaları Günü" hakkında; "Şevçenko Günlerini organize etmek bizim için çok önemliydi. Her halkın önde gelen bir şairi, milli fikirleri dile getiren sanatçısı vardır. Biz Ukraynalılar için bu kişi Taras Şevçenko'dur. Deneyimlerimizi Türk dostlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyduk. Şevçenko’nun eserlerinin Türkçe ve başka dillere çevrilmesi bizi mutlu ediyor. TÜRKSOY desteğiyle yakın zamanda Şevçenko’nun bazı eserlerini Türkçeye çevirip, yayınlayabileceğiz. Böylelikle daha çok insanı onun eserleri ile tanıştırabiliriz. Bu, bağımsızlığı gelecek nesillere aktarmak için savaşan, mücadele eden güçlü Ukrayna hakkında bilgi aktarmanın iyi bir yolu." açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.