SON DAKİKA
Hava Durumu

Antalya Diplomasi Forumu'nda Ukrayna vurgusu

III. Antalya Diplomasi Forumu'nun resmî açılış töreni 1 Mart 2024 tarihinde NEST Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın forum katılımcılarına hitap ettiği açılışta; Ukrayna heyetinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Mıkola Toçıtskıy, Kırım Tatarlarının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov ile KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 21:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 01:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Antalya Diplomasi Forumu'nda Ukrayna vurgusu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ev sahipliğinde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu'nun resmî açılışı 1 Mart 2024 tarihinde saat 15.00'de gerçekleşti. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen forumun teması “Krizler Döneminde Diplomasiyi Öne Çıkarmak” olarak belirlendi.

Belek Turizm Bölgesi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde gerçekleşen foruma 147 ülkeden 19 devlet başkanı, 73 bakan ve 57 uluslararası temsilci olmak üzere yaklaşık 4 bin 500 konuk katıldı.

3 Mart tarihine kadar devam edecek olan ve toplamda 52 oturumun düzenleneceği forumun resmî açılış programı, Dışişleri Hakan Fidan konuşması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımcılara hitabıyla gerçekleşti. Açılış programında Ukrayna heyetinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Mıkola Toçıtskıy, Kırım Tatarlarının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ile Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz yer aldı.

"BARIŞ MÜZAKERELERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN HAZIRIZ"

Bakan Fidan konuşmasında, Antalya Diplomasi Forumu'nun her meseleyi sahiplenen, insanlığın ortak şuuru ve vicdanına tercüman olmaya çalışan, devletler ve toplumlar arasına dayanışmayı ve diploması önceleyen, farklı kültürlerin kendi diliyle ve bakış açısıyla sorunlarını konuşabildiği ve farklı kıtaların birbirleriyle görüş alışverişinde bulunması için zemin oluşturan, kutuplaşmanın yerine kapsayıcılığı, gerilimin yerine sağ duyuyu tevşik eden bir platform olmayı hedeflediğini belirtti.

Mevcut uluslararası düzenin barış, istikrar, adalet ve eşitlik üretmediğini belirten Fidan, güçlü kurumlara ve ortaklıklara ihtiyaç duyulan bu dönemde uluslararası sistemin giderek zayıfladığının aşikar olduğunu kaydetti.

Adaletin Türkiye'nin geleneğinde çok özel yeri olan bir mefhum olduğunu kaydeden Bakan Fidan, "Türkiye, sorunların çözümüne her daim yapıcı katkı sağlamakta; krizler ve çatışmalar karşısında ilkeli ve etkin bir tutum sergilemektedir." şeklinde konuştu.

Hakan Fidan, konuşmasında uluslararası krizlere de işaret ederek, 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu topyekûn saldırılara ve işgal girişimine dikkar çekti. Uluslararası sistemdeki krizlerin bir diğer yansımasının 24 Şubat 2024 tarihinde 2. yılı dolan Ukrayna-Rusya Savaşı olduğunu kaydeden Fidan, "Savaşın geldiği aşamada, tarafları bir araya getirmenin yollarını ciddi biçimde aramamız gerekiyor. Barış müzakerelerini kolaylaştırmak için her türlü çabayı sergilemeye dün olduğu gibi bugün de hazırız. Aynı zamanda Karadeniz’de seyrüsefer güvenliğini yeniden tesis etmek ve tahıl ticaretinin güvenli şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz." ifadelerini kullandı.

"ACIMIZI PAYLAŞAN DOSTLARIMIZA BİR KEZ DAHA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının başında, forumu 2023 yılında meydana gelen Kahramanmaraş Depremleri sebebiyle iptal etmek durumunda kaldıklarını hatırlatarak, "Bu zorlu süreçte dost ve kardeş ülkelerden gördüğümüz maddi ve manevi desteği burada özellikle ifade etmek isterim. Dünyanın neresinde olursa olsun acımızı yürekten paylaşan, dayanışma ve desteklerini esirgemeyen dostlarımıza bir kez daha ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1-3 Mart tarihlerinde gerçekleşen forumda günümüz liderlerinden geleceğin liderlerine, iş insanlarından akademisyenlere tüm katılımcılar tarafından yapılacak fikir teatilerinin ve tartışmaların; doğruya, iyiye, adalete ve gerçekliğe bir adım daha yaklaştıracağına inandığını belirtti. Dış politikadan üretime, iletişimden yönetime, sanattan teknolojiye pek çok alanda ezberlerin bozulduğunu vurgulayan Erdoğan, "Gönül ister ki bu değişim, insanlığın güncel sorunlarına çözüm getirsin, açlığa, yoksulluğa, geri kalmışlığa çare olsun. Maalesef bu konuda ümitvar konuşamıyoruz." şeklinde konuştu.

"TERÖR TEHDİDİYLE TAM 40 YILDIR MÜCADELE EDİYORUZ"

Mevcut uluslararası sistemin dayanışma, adalet ve güven gibi temel kavramlardan yoksun olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm bunları, olayların uzağında bir ülkenin lideri olarak söylemiyorum. Türkiye, gerek coğrafi konumu gerek beşeri ve kültürel bağları gerekse beynelmilel ilişkileri itibarıyla krizlerden en çok etkilenen ülkelerden biridir. İnsanlığın gündemini meşgul eden çatışmaların, gerilimlerin, savaşların, risklerin kahir ekseriyeti bizim yakın coğrafyamızda yaşanıyor. Örneğin, pek çok ülkenin son 5-10 yılda yüzleştiği terör tehdidiyle biz tam 40 yıldır mücadele ediyoruz. DEAŞ ile sahada göğüs göğüse mücadele edip bu örgütü bozguna uğratan yegane NATO müttefikiyiz." dedi.

ERDOĞAN: TÜRKİYE, UKRAYNA-RUSYA ARASINDA HAKKANİYETLİ BİR TUTUM BENİMSEYEN GÜÇ OLARAK ÖNE ÇIKMAKTADIR

Katılımcılara hitabında Rusya'nın yayılmacı emelleri neticesinde ortaya çıkan savaşa da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, hem Batı'ya hem Doğu'ya kazan-kazan temelinde ilişkiler kurabilen, Ukrayna-Rusya arasındaki krizde hakkaniyetli bir tutum benimseyen, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği içinde olup dünyanın dört bir yanıyla güçlü ticari ilişkiler geliştirebilen, hiçbir ayrım yapmadan mazluma, mağdura ve ihtiyaç sahibine el uzatan, bekası tehlikeye girdiğinde sahada her türlü tedbiri süratle alabilen; velhasıl her alanda aktif, dirayetli, ilkeli, vicdanlı, müessir bir güç olarak öne çıkmaktadır." cümlelerine yer verdi.

"ANTALYA'DAKİ BULUŞMAYLA BAŞLAYAN BARIŞ UMUTLARI, MALESEF GEREKLİ DESTEK VERİLMEDİĞİ İÇİN AKİM KALDI"

Türkiye'nin gelecek dönemde de hakkı haykırmaya, adaleti savunmaya, tüm dünyada dostlarının sayısını arttırmaya devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye, Yemen, Libya ve son olarak Ukrayna'daki çatışmalar bize mevcut küresel sistemin işlevini tamamen kaybettiğini göstermiştir. Ülkemizin gönül coğrafyasında patlak veren bu krizlerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşlar kanı, gözyaşını ve yıkımı durduracak adımları atamadılar." ifadelerine yer verdi.

Erdoğan ayrıca II. Antalya Diplomasi Forumu'nda gerçekleşen Ukrayna ile Rusya arasındaki teması anımsatarak, "Antalya'daki buluşmayla başlayan, İstanbul süreciyle bir üst seviyeye çıkan barış umutları, malesef gerekli destek verilmediği için akim kaldı. On binlerce insanın hayatını kurtaracak, yaşanan acının yıkımının önüne geçecek tarihi bir fırsat heba edildi, daha doğrusu sabote edildi." dedi.

ERDOĞAN'DAN TÜRK DÜNYASI VURGUSU

Kıbrıs Türk halkının müktesep hakları olan egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescili için çabaları yoğunlaştırdıklarını söyleyen Erdoğan, Türkistan bölgesiyle ekonomiden enerjiye, eğitimden kültüre, ulaşımdan savunma sanayine iş birliğinin güçlendiğini vurguladı.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) aracılığıyla Türk dünyasının birlikte daha güçlü kılınmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karabağ'ın 30 yıllık işgalinin sona ermesiyle Ermenistan ile başlattığımız normalleşme sürecini Azerbaycan'la  yakın eşgüdüm içerisinde sürdürmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandıç

Cumhurbaşkanı Erdoğan, forum katılımcılara hitabını, geçmiş yıllarda da sık sık vurguladığı "Dünya 5'ten büyüktür" sözleriyle tamamladı.

BARIŞ VE KALKINMANIN TEŞVİKİNDE PARLAMENTOLARIN ROLÜ

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatarlarının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun da iştirak ettiği Antalya Diplomasi Forumu’nun ikinci gününde düzenlenecek “Barış ve Kalkınmanın Teşvikinde Parlamentoların Rolü” başlıklı oturumda KTMM Başkanı Refat Çubarov ile Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz konuşmacı olarak yer alacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.