SON DAKİKA
Hava Durumu

Arnavutluk, Sovyet döneminden kalan hava üssü Kuçova'yı NATO'ya açtı

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Rus tehlikesine karşı Kuçova Hava Üssünü yeniden NATO’ya açtıklarını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 20:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arnavutluk, Sovyet döneminden kalan hava üssü Kuçova'yı NATO'ya açtı

Arnavutluk'ta komünist rejim döneminde inşa edilen Kuçova Hava Üssü, uzun yıllar Rus ve Çin uçaklarına ev sahipliği yaptı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Rus tehlikesine karşı koymak için  NATO uçaklarına hizmet vermek üzere üssün yeniden açıldığını duyurdu.

NATO'nun İtalya'daki Aviano Hava Üssü'nden kalkan iki savaş uçağı üssün yeniden açılışı kutlamalarına katılmak üzere Kuçova'ya iniş yaptığı kaydedildi.

BATI BALKANLAR İÇİN EK GÜVENLİK UNSURU

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Kuçova Hava Üssünün açılış konuşmasında "Üs, Rusya Federasyonu'nun tehdidi ve neo-emperyalist emelleri karşısında tehlike altında olduğunu hepimizin bildiği Batı Balkanlar bölgesine bir başka ek güvenlik unsuru olacak" dedi.

KUÇOVA HAVA ÜSSÜ

Kuçova Hava Üssü, NATO'nun Batı Balkanlar'daki ilk hava üssü olma özelliğini taşıyor. NATO üssün yeniden inşası için 50 milyon euro harcama yaptı. Arnavutluk’ta komünist rejim döneminde 1955’te inşa edildi. Komünist rejim döneminde Sovyet ve Çin yapımı uçakların Batı ile olası bir savaş durumunda hazır bekletildiği  'Stalin Şehri' olarak bilinen Kuçova kasabasında bulunan üs, Arnavutluk için hem ulusal hem de bölgesel güvenlik için önem arz ediyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.