SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Akar: Dünyada hem Ukrayna hem Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tahıl Anlaşması ile ilgili, hem Ukrayna hem de Rusya ile konuşabilen tek ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 18:31
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 19:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Akar: Dünyada hem Ukrayna hem Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Kayseri'de Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen programda, Rusya'nın yakın zaman önce bir kez daha sekteye uğrattığı ve Türkiye'nin çabalarıyla yeniden işleyen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, küresel çaptaki gıda krizinin Türkiye’nin gayretleri sayesinde çözüme ulaştığının altını çizdi.

TÜRKİYE'NİN KÜRESEL GIDA KRİZİNDEKİ ÖNEMLİ ROLÜ 

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş nedeniyle dünya genelinde yaşanan gıda krızine değinen Bakan Akar, "Dünyada hem Ukrayna hem Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye. Bunun da hem bölge hem dünya barışına ne kadar pratik değerler kattığını herkesin görmesi lazım. 22 Temmuz’da yaptığımız Karadeniz Tahıl Anlaşması ile 30 milyon ton tahıl ihtiyaç sahiplerine nakledildi" ifadelerini kullandı.

Akar ayrıca Türkiye, Rusya, Ukrayna savunma bakan yardımcıları ile BM yetkililerinin bugün İstanbul’daki toplantısının başladığını aktararak, "Bu işin inkıtaya uğramaması ve istikrarın devamı için görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.