SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Fidan'dan İsrail'in Gazze'de nükleer silah kullanma tehdidine tepki

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail'in Gazze'de nükleer silah kullanma tehdidine sert tepki gösterdi. Bakan Fidan, bölgenin tamamen nükleer silahlardan arındırılması gerektiğini kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2023 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2023 10:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Fidan'dan İsrail'in Gazze'de nükleer silah kullanma tehdidine tepki

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 18 Kasım 2023 tarihinde Katar merkezli Al Jazeera televizyon kanalına, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına, nükleer silah kullanma tehdidine ve bunun durdurulması için harcanan uluslararası çabalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"AMERİKA'DAN, AVRUPA'DAN BÜYÜK DESTEK ALDIĞINI DA BİLİYORUZ"

Bakanı Fidan, İsrail'in Gazze'de nükleer silah kullanma tehdidiyle ilgili, "İsrail’in nükleer silahlarının yayılma anlaşmasına taraf olmamasını kullanarak kendi nükleer kabiliyetini geliştirdiğini görüyoruz ve bu konuda da Amerika'dan, Avrupa'dan büyük destek aldığını da biliyoruz yani bu bir sır değil" ifadelerini kullandı. 

"DÜNYANIN ÇIKARINA OLAN BİR DURUM DEĞİLDİR"

Ayrıca İsrail'in nükleer silah sahibi olmasının bölge ve dünya için büyük tehdit olduğuna dikkat çeken Fidan, "İsrail'in nükleer silah sahibi olmaya devam etmesi, nükleer silahla ilgili yarışı artıracaktır. Bu, bölgenin ve dünyanın çıkarına olan bir durum değildir" dedi.

"BÖLGE TAMAMEN NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINDIRILMALI"

Fidan, bölgede barış ve huzurun hakim olması için nükleer silahlardan arındırılması gerektiğinin altını çizerek, "Bölge ya tamamen nükleer silahlardan arındırılmalı ya da diğer ülkeler de bu konuda kendilerini daha güvende hissetmek için adım atmak zorunda kalacaklar, buna bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bu, bizim önümüzde duran ve muhakkak çözmemiz gereken önemli stratejik konulardan biri ve bu konuda çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.