SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık'tan Çin'e vize kısıtlaması!

Birleşik Krallık, ülkedeki casusluk faaliyetlerine karşı Çin'e yönelik olarak vize kısıtlaması getirmeyi planlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 16:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık'tan Çin'e vize kısıtlaması!

Birleşik Krallık, diplomatik veya iş amaçlı resmî ziyaretler için gelen kişilerden özgeçmiş talep etmiyor. Birleşik Krallık hükûmeti, Çinli casusların Birleşik Krallık'a sızmasını önlemek için Çin vatandaşlarına yönelik resmî ziyaret vizelerini kısıtlamayı planlıyor.

ÇİN'E KARŞI VİZE KURALLARI SIKILAŞTIRILIYOR

Küresel iş ve finans alanında önde gelen veri ve haber kaynağı Amerikan Bloomberg şirketinin ismini vermek istemeyen bir hükûmet görevlisine dayandırdığı haberinde, yetkililerin resmî ziyaretlerin sayısını nasıl kontrol edileceği, devlet destekli ziyaretlerin sayısının ve kapsamının nasıl belirleneceği gibi konuların henüz görüşülmediği fakat Birleşik Krallık güvenlik yetkililerinin Çinli casusların ülkeye sızma riskini azaltmak için bu alandaki kuralları sıkılaştırdığı aktarıldı.

ÇİNLİ CASUSLAR 20 BİN İNGİLİZİN BİLGİLERİNİ ÇALDI

Birleşik Krallık'ın bu hamlesi, Çin'in Birleşik Krallık'taki nüfuzunun üniversitelerden kilit sektörlere doğru genişlediği yönündeki endişelerin arttığı bir döneme denk geliyor. Ayrıca İngiliz Askeri İstihbarat servisi MI5'ın Başkanı Ken McCallum konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çinli casusların geçen yıl Birleşik Krallık'taki çeşitli alanlarda çalışan 20 binden fazla kişinin bilgilerini çaldığını ve onlarla temas kurmaya çalıştığını söylemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.