SON DAKİKA
Hava Durumu

Bosna Hersek, NATO üyeliği için Türkiye'den destek bekliyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Denis Becirovic ve Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkileri ve Bosna Hersek'teki mevcut durumu görüştü. Becirovic, Bosna Hersek'in NATO'ya üyeliği için destek beklediklerinin altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.07.2023 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 16.07.2023 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bosna Hersek, NATO üyeliği için Türkiye'den destek bekliyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ile bir araya gelerek Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki ikili ilişkileri ve Bosna Hersek'teki mevcut durumu görüştü.

GÖRÜŞMEDE SREBRENİTSA SOYKIRIMI'NA DİKKAT ÇEKİLDİ

Görüşmede, 11-22 Temmuz 1995 tarihleri arasında Sırp güçlerinin işlediği Srebrenitsa Soykırımı'nda yaşanan acılar ele alındı. Büyükelçi Girgin, Türkiye'nin Srebrenitsa'daki soykırımı tanıdığını ve bu konuda uluslararası mahkemelerin kararlarını ek bir yasaya ihtiyaç duymadan kabul ettiğini dile getirdi. Ayrıca Girgin, Türkiye'nin Bosna Hersek'in egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tanıdığını bir kez daha vurguladı. Büyükelçi, Türkiye'nin, Bosna Hersek'in Avrupa-Atlantik yolunu da güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi. 

BOSNA HERSEK, NATO ÜYELİĞİ İÇİN TÜRKİYE'DEN DESTEK BEKLİYOR

Denis Becirovic ise Bosna Hersek'in hedeflerinden birinin de NATO üyeliği olduğunu belirtti. Becirovic, bu konuda NATO'nun en güçlü üyelerinden Türkiye'nin Bosna Hersek'e destek olacağını temenni ettiklerinin altını çizdi. Becirovic, Bosna Hersek'in NATO'ya üyeliğinin öncelikli stratejik hedef olduğunu dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.