SON DAKİKA
Hava Durumu

CIA Direktörü: Savaşın gelecek 6 ayı çok kritik

ABD istihbaratının bir numaralı ismi William Burns , Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ihlal ederek başlattığı savaşın gelecek 6 ayının çok kritik olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2023 20:23
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 20:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
CIA Direktörü: Savaşın gelecek 6 ayı çok kritik

Amerika Birleşik Devletleri istihbaratının başındaki isim William Burns, Rusya'nın Ukrayna'da devam ettiği işgal girişimi ve saldırılarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Burns, savaşın gelecek 6 ay için çok kritik olduğunu kaydetti.

CIA Direktörü Burns, dün Georgetown Üniversitesi'ndeki bir törende, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırıları ve işgal girişiminin birinci yıldönümü kapsamında konuşma yaptı. CIA Direktörü, savaşın gelecek 6 ayının çok kritik olduğunu vurguladı. 

Aynı zamanda ABD'nin eski Moskova Büyükelçisi olan CIA Direktörü, Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği toprakları bir bir kaybedebileceğini vurguladı. Burns, Putin'in barış müzakereleriyle ilgilenmediğini ve tek amacının savaşta zafer kazanmak olduğunu söyledi.

CIA BAŞKANI UKRAYNA VE RUSYA'YA TEKLİF GÖTÜRDÜ İDDİASI

Öte yandan, CIA Direktörü Burns'ün Kıyiv ve Moskova'ya barış teklifinde bulunduğu öne sürüldü. İsvçire'deki Neue Zurcher Zeitung (NZZ) gazetesi Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarının durdurulması için Moskova'ya teklif götürdüğünü kaydetti. Habere göre CIA Başkanı Burns, savaşın bitmesi için Ukrayna'nın doğusunda Rusya tarafından işgal edilen Donbas bölgesinin Rusya'ya verilmesini talep ettiği belirtildi.

UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN SAVAŞIYOR

Ancak Ukrayna'nın bu talebi kesin bir dille reddettiği ifade edildi. Edinilen bilgiye göre Ukrayna, toprak bütünlülüğü için savaştığını vurguladı. NZZ'ye göre söz konusu görüşmenin ardından ABD, Ukrayna'ya Abrams tankları sevk edecek.

ABD İDDİALARI KESİN BİR DİLLE YALANLADI

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcü Yardımcısı Sean Davitt, NZZ raporunun doğru olmadığını kaydetti. İsmi açıklanmayan bir başka CIA görevlisi ise haberi tamamen yalanladı. 

Washington Post, 20 Ocak'ta CIA Başkanı Burns'ün Ukrayna'ya gizlice gittiğini yazmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.