SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin, denizaşırı sermayesini korumak için paralı asker şirketi kuruyor!

Çin yönetiminin, yurt dışındaki varlıklarını ve sermayesini korumak için özel askeri şirket kuracağı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2023 12:44
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2023 12:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin, denizaşırı sermayesini korumak için paralı asker şirketi kuruyor!

Hong Kong merkezli South China Morning Post'un 25 Aralık 2023 tarihinde aktardığına göre Çin, dünyanın farklı bölgelerindeki projelerinin güvenliğini sağlamak için kendi özel askeri şirketini oluşturuyor. Çin'in özel askeri şirket kuracağı bölgeler ise Batı Asya, Afrika ve Latin Amerika olarak belirtiliyor.

ÇİN DÜNYADAKİ SAVAŞLARDAN ENDİŞELİ

Ayrıca South China Morning Post'un konuya ilişkin haberinde, "Rusya ile Ukrayna, İsrail ve Hamas arasındaki savaş nedeniyle Pekin, Çin şirketlerinin güvenliğini özel askeri şirketleri aracılığıyla sağlamayı planlıyor" ifadelerine yer verildi.

ÇİN SERMAYELİ ŞİRKETLERİN DEVLETE KATKILARI

Öte yandan South China Morning Post gazetesi, dünyada 50 bine yakın şirketin Çin sermayesiyle çalıştığını aktardı. Ayrıca bu şirketlerin çoğunun ham kaynak, altyapı ve inşaat alanlarında faaliyet gösterdiğini bildirdi. Bu şirketlerin ise Çin için önemli gelir kaynağı ve bölgedeki Çin hegemonyasının genişlemesi ve güçlenmesinde büyük rol oynadığı vurgulandı.

ÇİN, SON DÖNEMDE ÖZEL ASKERİ ŞİRKETLERE ÖNEM VERİYOR

Çin, son dönemde sadece diplomatik ilişkilere değil özel güvenlik ve askeri şirketlerin çalışmalarına da önem vermeye başladı. Öte yandan, Çin'e ait şirketlerin projeleri yönetim tarafından onaylandığında şirketin güvenlik garantisi devlet tarafından özel olarak güvence altına alınıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.