SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin, ekonomistlerin sosyal medya hesaplarını sansürlüyor!

Çin ekonomisi, son dönemde büyük bir sıkıntı içine girdi ve hükûmet bu konuda paylaşım yapan ekonomi analizcilerinin sosyal medya hesaplarını sansürlüyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2023 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2023 14:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin, ekonomistlerin sosyal medya hesaplarını sansürlüyor!

Çin'deki sosyal medya kısıtlamaları nedeniyle bazı ünlü Çinli ekonomi analistleri sosyal medyada sansürlenmeye başladı. Çin'in önde gelen analistlerinden bazıları, ülkenin kötü durumdaki borsası ve Çin Komünist Parti yönetiminin, ülke ekonomisine müdahalesi hakkında yorum yaptıkları için hükumetin katı sosyal medya baskısına maruz kaldı.

ÇİN, EKONOMİSTLERİN SOSYAL MEDYA HESAPLARINI SANSÜRLÜYOR

Çin hükumeti, ekonomik propagandayı güçlendirmek ve güya "olumlu bir hava" yaratmak amacıyla eleştirileri engellemeye başladı. Bu kısıtlamaların, Çin ekonomisinin şeffaflığına olan güveni daha da azaltabileceği ve yabancı yatırımcıları caydırabileceği belirtiliyor. Konu ile ilgili araştırmalar yapan en az 6 analist, popüler sosyal ağ platformlarında yeni gönderiler yükleyemiyor veya yeni takipçiler kazanamıyor. Bunlardan biri, yakın zamanda ülkedeki perakende yatırımcılardan borsaya yatırım yapmaktan kaçınmalarını isteyen Çin hükumetinin danışmanı Liu Cipeng. Aralık ayının başından beri sosyal medyada paylaşım yapmıyor ve kullanıcılar artık bu uzmanın hesaplarını takip edemiyor.

"BU KULLANICI, PLATFORMUN KURALLARININ İHLALİ NEDENİYLE TAKİP EDİLEMEZ" 

Çin'in kısa video uygulaması Douyin (TikTok) ve haber uygulaması Toutiao'daki ünlü Çinli analistlerin hesapları takip edilmeye çalışıldığında, "Bu kullanıcı, platformun kurallarının ihlali nedeniyle takip edilemez" ifadeleri kullanıcıların karşısına çıkıyor.

ÇİN EKONOMİSİNİN DURUMU

Londra SOAS Üniversitesi Çin Enstitüsünden Prof. Dr. Steve Tsang, "Çin hükumeti Çin'in eleştirel ekonomik analizini ne kadar sansürlerse, Batılı yatırımcılar Çin ekonomisinin durumu hakkında o kadar çok endişe duyar" ifadelerini kullandı.

KİMLER SANSÜRLENDİ?

Çin borsaları, bu yıl dünyanın en kötü performans gösterenleri arasında yer alıyor. Buna göre; Çin ekonomisi, Şanghay Bileşik Endeksine göre yüzde 5.7 düşüş yaşadı.

Ayrıca, teknoloji ağırlıklı Shenzhen Bileşen Endeksi değer kaybetti. Şu anda sosyal medyada sansürlenen kişiler arasında Şencen merkezli FEOSO Arbor Investment Management yöneticisi Dan Bin, Çin Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesinde profesör ve Sermaye Finansmanı Enstitüsü direktörü Xio Liu, Borsa yorumcusu ve analisti Hong Rong ve yatırım araştırma şirketi Gelonghui'nin kurucusu Ge Long bulunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.