SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in Arjantin hayali çöktü: Milyar dolarlık swap anlaşması askıya alındı

Çin'in Güney Amerika kıtasındaki en yakın müttefiki olarak bilinen Arjantin'de hükumetin değişmesiyle Pekin-Buenos Aires ilişkileri gerildi. Arjantin'in yeni lideri Milley, 6.5 milyar dolarlık swap anlaşmasını askıya aldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 15:02
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 14:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in Arjantin hayali çöktü: Milyar dolarlık swap anlaşması askıya alındı

Çin'in Güney Amerika kıtasına hakim olmak için bir süredir yatırım ve "Borç Diplomasisi" aracılığı ile kontrol etmeye çalıştı Arjantin'de işler değişti. Yeni hükumet, daha önce varılan 6.5 milyar dolarlık swap anlaşmasını askıya aldı. 

ÇİN DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ SORULARA NET CEVAP VERMEDİ!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin 20 Aralık 2023 tarihinde konuyla ilgili sorulara cevap verdi. Reuters muhabiri, Sözcü Wang Wenbin'e "Arjantin medyası, Çin'in, Arjantin merkez bankaları arasındaki 6.5 milyar dolarlık swap düzenlemesini askıya aldığını bildirdi. Bunu doğrulayabilir misiniz? sorusunu yöneltti. Sözcü Wang Wenbin, "Bu konuda sizi yetkili makamlara havale ediyorum. Çin'in Arjantin'le eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde işbirliği yapmaya kararlı olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim" diyerek soruya net cevap vermekten kaçındı.

ARJANTİN'İN YENİ LİDERİ ÇİN İLE İLİŞKİLERE SON VERECEK

Öte yandan Hong Kong'un "South China Morning Post" gazetesinde 21 Aralık 2023 tarihinde aktarılan habere göre, Arjantin'e yeni seçilen lideri, Javier Milley"Çin ile ilişkileri koparacağını" ve "Çin'in bir suikastçı olduğunu" söyledi.

"BİR SUİKASTÇIYLA ANLAŞMA YAPAR MIYDINIZ?"

Milley daha önce Bloomberg News'e yaptığı açıklamada, "Çin'de insanların özgürlüğü yok, yapmak istediklerini yapamıyorlar ve yaptıklarında da boğuluyorlar. Bir suikastçıyla anlaşma yapar mıydınız?" ifadelerini kullanmıştı.

ÇİN'İN ARJANTİN BÜYÜKELÇİSİ PEKİN'E ÇAĞRILDI

Anlaşmanın askıya alındığına dair Çin tarafından resmi bir açıklama gelmese de, Arjantin resmi haber kanalı Infobae'ye göre, Çin'in Buenos Aires Büyükelçisi Wang Wei, merkeze çağrıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.