SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin yönetimi, Tayvan Cumhuriyetini tahrik etmeyi sürdürüyor

Çin hükumeti, Tayvan Cumhuriyeti çevresindeki tahrik girişimlerini sürdürüyor. Tayvan Savunma Bakanlığı yine Ada çevresinde Çin'e ait uçak ve savaş gemileri tespit etti.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 17:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin yönetimi, Tayvan Cumhuriyetini tahrik etmeyi sürdürüyor

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyetine yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Tayvan Savunma Bakanlığı, 8 Mayıs akşamından 9 Mayıs sabahına kadar ada çevresinde Çin hükumetine ait 20 askeri hava aracı ve 4 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi. Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 20 hava aracının Tayvan'ın "Münhasır Hava Sahası"nı ihlal ettiğini bildirdi.

ÇİN'E AİT ÇOK SAYIDA HAVA ARACI TAHRİK ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR 

Ayrıca Çin'e ait 5 adet J-16 savaş uçağı, 5 adet H-6 tipi bombardıman uçağı, Y-8 ASW tipi deniz devriye, Y-8 EW tipi erken uyarı, Y-8 RECCE tipi keşif uçakları, WZ-7 tipi silahlı ve BKZ-005 tipi askeri dronların "Münhasır Hava Sahası"nın güneybatı ve güneydoğusuna uçtuğu belirtildi.

ÇİN İÇİN AĞUSTOS 2022 BAHANE OLDU

Çin, ABD Temsilciler Meclisi eski Başkanı Nancy Pelosi'nin Ağustos 2022'deki ziyaretinden bu yana, Tayvan çevresinde uçak ve gemilerle tahrik girişimini sürdürüyor. Çin'in kendi toprakları olduğunu iddia ettiği Tayvan Cumhuriyeti sınırları, 1949'dan beri kendi bağımsızlığını fiili olarak sürdürüyor. Ayrıca Tayvan papasportu dünya genelinde en güçlü pasaport olarak kabul ediliyor.

ÇİN'İN SÖZDE TEK ÇİN POLİTİKASI VE DOĞU TÜRKİSTAN, TİBET VE TAYVAN MESELESİ

Çin yönetimi sözde "Tek Çin" politikasını dünyaya zorla empoze etmeye çalışırken, Doğu Türkistan, Tibet ve Tayvan meselesi dünya gündeminde varlığını korumaya devam ediyor. Diğer yandan Çin, Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, ayrıca kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.