SON DAKİKA
Hava Durumu

#Tayvan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Tayvan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Tayvan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Tayvanlı Akademisyen: Çin'deki İnsan Hakları İhlalleri ve Uygur Soykırımı hala devam ediyor! Haber

Tayvanlı Akademisyen: Çin'deki İnsan Hakları İhlalleri ve Uygur Soykırımı hala devam ediyor!

Selahaddin Kaşgarlı / QHA Ankara Çin Komünist Partisi rejiminin yakın dönem tarihinde halka yönelik uyguladığı büyük katliamlardan birisi olan Tiananmen Katliamı, Tayvanlı Çinliler tarafından başkent Taipei'deki Özgürlük Meydanı'nda lanetlendi. Tayvan'daki Çin Demokrasi Akademisi Genel Müdürü Tsang Chien-yuan, Çin'in Tiananmen Katliamı, Çin'deki insan hak ihalleleri ve Doğu Türkistan'daki soykırımı QHA'ya değerlendi. Tiananmen Katliamı'nın acı hatıralarıyla birlikte, Tsang Chien-yuan, Çin Komünist Partisi rejiminin hala halkına yönelik baskıcı politikalarını ve bu durumun yoğunlaştığını belirtti. "ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ REJİMİ HÂLÂ HALKINA BASKI YAPIYOR" Röportajda Tsang Chien-yuan, "Tiananmen'da öğrencilere yönelik katliamı başlatan Çin Komünist Partisi rejimi hâlâ halkına baskı yapıyor ve bu durum yoğunlaşıyor. Otoriter Çin geçmişte olduğundan daha güçlü. Eskiden kendi halkını tehdit ediyordu ama şimdi artık Hint-Pasifik bölgemizdeki insanları ve ülkeleri tehdit ediyor" ifadelerini kullanarak, Çin'in iç politikada ve uluslararası alanda artan baskısına dikkat çekti. "EĞİTİM, SAĞLIK VE İŞ İMKANLARI GİBİ TEMEL HİZMETLERE ERİŞİMDE BÜYÜK EŞİTSİZLİKLER VAR" Ayrıca, Tsang Chien-yuan, Çin'deki eşitsizlik ve adaletsizlik konularına da değindi, "Çin'de yaşayan milyonlarca insan, temel insan haklarından mahrum bırakılıyor ve adil bir yaşam mücadelesi veriyor. Eğitim, sağlık ve iş imkanları gibi temel hizmetlere erişimde büyük eşitsizlikler var. Bu adaletsizlikler, rejimin halkına karşı uyguladığı baskının bir parçasıdır" dedi. TAYVALI AKADEMİSYENDEN DOĞU TÜRKİSTAN ÇIKIŞI Röportajın devamında, Tsang Chien-yuan, Çin'deki insan hakları ihlalleri ve Doğu Türkistan'daki Uygur soykırımı gibi önemli konuların hala uluslararası kamuoyunun gündeminde olduğunu ve bu konularda daha fazla bilinç ve eylemin gerekliliğine dikkat çekerek, "Uygur Türkleri ve diğer Müslüman toplumlar, Çin hükumetinin sistematik zulmüne maruz kalıyor. Toplama kampları, zorla çalıştırma, kültürel asimilasyon ve diğer insanlık dışı uygulamalar, bu soykırımın vahşi boyutlarını ortaya koyuyor. Uluslararası toplum, bu insanlık dramına sessiz kalmamalı ve acilen harekete geçmeli" ifadelerini kullandı. "ÇİN'İN BASKICI POLİTİKALARINA KARŞI DAHA FAZLA DİKKAT VE EYLEM GÖSTERMESİ GEREKİYOR" Tsang Chien-yuan'a göre, Çin'in artan gücü ve etkisi, bölgesel istikrarı tehdit ediyor ve özgürlükçü değerlere sahip ülkeler için ciddi bir endişe kaynağı oluşturuyor. Tsang Chien-yuan ayrıca, Çin'in uluslararası alandaki etkisinin, insan hakları ihlalleri gibi iç konuları da etkilediğini belirtti ve "Çin'in artan gücü, uluslararası toplumun insan hakları ihlalleri ve adaletsizlik konularında sessiz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle, uluslararası toplumun, Çin'in baskıcı politikalarına karşı daha fazla dikkat ve eylem göstermesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Tayvan: Çin'in tatbikatı gözdağından ibaret Haber

Tayvan: Çin'in tatbikatı gözdağından ibaret

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 Mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti. Cumhurbaşkanı Lai Ching-te yemin konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirtmişti. Çin yönetimi ise bu duruma tepki olarak 23 Nisan'da "Müşterek Kılıç-2024A" adını verdiği işgal tatbikatını başlattı. Tayvan donanması ile Çin donanması, Tayvan Boğazı'nda karşı karşıya geldi. TAYVAN'I KORKUTMAK VE DIŞ DÜNYAYA TEHDİT GÖNDERMEK Tayvan'ın Ulusal Güvenlik Başkanı Tsai Ming-yan 29 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Çin'in geçen hafta düzenlediği askeri tatbikatın temel amacının savaş başlatmak olmadığını, bunun yerine Tayvan'ı korkutmak ve dış dünyaya tehdit göndermek olduğunu bildirdi.  "ASKERİ TATBİKATININ ASIL AMACI, BİR SAVAŞ BAŞLATMAK DEĞİL" Tsai Ming-yan ayrıca rapor vermek ve istişarelere hazırlanmak üzere gittiği Tayvan Yasama Yuanı Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde de açıklamalarda bulundu. Tsai Ming-yan, "Bu (Çin Komünist Partisi) askeri tatbikatının asıl amacı, bir savaş başlatmak değil, Tayvan'a gözdağı vermektir  Çin hala iç propagandayı teşvik etmek ve dış dünyaya 'Pekin'in Tayvan Boğazlarındaki durum üzerinde mutlak kontrole sahip' olduğunu göstermek için çabalıyor" ifadelerini kullandı. TAYVAN SAVUNMA STRATEJİLERİNİ GÜÇLENDİRECEK Tayvan, Çin'in bu tür faaliyetlerini yakından izleyerek, uluslararası toplumun desteğinin önemine dikkat çekiyor. Ayrıca Tsai Ming-yan, Çin'in gelecekte de benzer türden tehditlerle devam edeceğini öngörerek Tayvan'ın bölgedeki savunma stratejilerini güçlendireceğini ifade etti.

Tayvan Cumhurbaşkanı Çin'e karşı mücadele eden pilotlara teşekkür etti Haber

Tayvan Cumhurbaşkanı Çin'e karşı mücadele eden pilotlara teşekkür etti

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 Mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti. Cumhurbaşkanı Lai Ching-te yemin konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirtmişti. Çin yönetimi ise bu duruma tepki olarak 23 Nisan'da "Müşterek Kılıç-2024A" adını verdiği işgal tatbikatını başlattı. Tayvan donanması ile Çin donanması, Tayvan Boğazı'nda karşı karşıya geldi. TAYVAN'IN EN GELİŞMİŞ SAVAŞ UÇAKLARI F-16V Cumhurbaşkanı Lai Ching-te, 28 Mayıs 2024 tarihinde ön cephedeki hava üssünde yaşanan olaylar hakkında kendisine bilgi verilirken, adanın etrafındaki Çin'in işgal tatbikatına karşı mücadele eden savaş pilotlarına teşekkür etti. Tayvan'ın en gelişmiş savaş uçakları F-16V'lere ev sahipliği yapan doğu kıyısındaki Hualien hava üssünü ziyaret eden Lai Ching-te, tatbikat sırasında çabalayan pilotlardan bazılarıyla öğle yemeği yedi. "GÖREVLERİNE SADIK KALDIKLARI VE MİLLİ GÜVENLİĞİ KORUDUKLARI İÇİN TÜM KARDEŞLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM" Lai Ching-te yemekten sonra askerlerle konuşma gerçekleştirdi. Lai Ching-te konuşmasında, "Görevlerine sadık kaldıkları ve milli güvenliği korudukları için tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Son günlerde Çin'in askeri tatbikatlarına yanıt olarak herkes iyi bir iş çıkardı. Herkes hava devriye görevlerini gerçekleştirmek için 24 saatlik vardiyalar halinde hazır durumda. Kararlılık ve mükemmel savaş becerilerinizle, hava savaş gücünüzden tam olarak yararlanıyor ve hava sahamızı koruyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Çin'in Tayvan'a karşı başlattığı tatbikata dünyadan tepki yağıyor! Haber

Çin'in Tayvan'a karşı başlattığı tatbikata dünyadan tepki yağıyor!

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 Mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti. Cumhurbaşkanı Lai Ching-te yemin konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirtmişti. Çin yönetimi ise bu duruma tepki olarak "Müşterek Kılıç-2024A" adını verdiği işgal tatbikatını başlattı. "BAŞKOMUTAN OLARAK BENİM SORUMLULUĞUM ÜLKEYİ KORUMAKTIR" Çin'in Tayvan'a yönelik başlattığı tatbikata karşı dünya ülkelerinden tepki gelmeye başladı. Bu kapsamda ABD, Avustralya ve Japonya'dan tepkiler geldi. Tayvan lideri Lai Ching-te, "Askeri reformları desteklemeye devam ediyorum. Başkomutan olarak benim sorumluluğum ülkeyi korumaktır." dedi. "TAYVAN BOĞAZI'NDA BARIŞ VE İSTİKRAR HEPİMİZİN ÇIKARINADIR” Öte yandan ABD'li Korgeneral Stephen Sklenka, Çin'in Tayvan çevresindeki tatbikatlarından endişe duyduğunu açıkladı.  Bir diğer açıklama da Avustralya'dan geldi. Dışişleri Bakanı Penny Wong, geniş çaplı askerî operasyonların, bir kazaya yol açma ya da gerilimi tırmandırma riskinden endişe duyduğunu belirterek, “Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar hepimizin çıkarınadır.” dedi. "ULUSLARARASI TOPLUMUN İSTİKRARI AÇISINDAN DA ÖNEMLİ" Japonya Kabine Baş Sekreteri Hayaşi Yoşimasa, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in Ada yakınlarında başlattığı askerî tatbikatın bölgedeki barış ve huzuru baltaladığını belirterek, "Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar, sadece ülkemizin ulusal güvenliği açısından değil tüm uluslararası toplumun istikrarı açısından da önemli" ifadelerini kullandı.

Tayvan'ı işgal hazırlığı mı? Çin'den "işgal tatbikatı" Haber

Tayvan'ı işgal hazırlığı mı? Çin'den "işgal tatbikatı"

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 Mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti. Cumhurbaşkanı Lai Ching-te yemin konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirtmişti. Çin yönetimi ise bu duruma tepki olarak "Müşterek Kılıç-2024A" adını verdiği işgal tatbikatını başlattı. Tayvan donanması ile Çin donanması, Tayvan Boğazı'nda karşı karşıya geldi. ÇİN TAYVAN'I İŞGAL EDECEK Mİ? Çin Halk Kurtuluş Ordusunun Doğu Cephesi Komutanlığı tarafından 23 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Çin ordusunun Tayvan Boğazı, Tayvan Adası'nın kuzey, güney ve doğu bölgeleri ile ana kara yakınındaki Kinmen, Matsu, Vuçi ve Dongyin adaları çevresinde müşterek iki günlük askeri tatbikata başladığı bildirildi.  DIŞ GÜÇLERİN MÜDAHALESİNE KARŞI UYARI Komutanlığın Sözcüsü Li Şi, tatbikatın Tayvan'ın bağımsızlığına yönelik eylemlere karşı cezalandırma ve dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı olduğunu belirterek, "Müşterek Kılıç-2024A" adı verilen, iki gün sürecek tatbikata, kara, hava, deniz ve roket kuvvetlerinden birlikleri katılıyor. Müşterek deniz-hava muharebe hazırlık devriyesi, müşterek muharebe alanı ele geçirme ve kontrol ile kilit hedeflere müşterek atış talimleri yapılacak" ifadelerini kullandı. Komutanlık Sözcüsü Li Şi, tatbikatın "Tayvan'ın bağımsızlığına yönelik eylemlere karşı cezalandırma ve dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı olduğunu" ifade etti.  Komutanlığın açıklamasında, "Müşterek Kılıç-2024A" adı verilen, iki gün sürecek tatbikata, kara, hava, deniz ve roket kuvvetlerinden birliklerin katıldığı, "müşterek deniz-hava muharebe hazırlık devriyesi, müşterek muharebe alanı ele geçirme ve kontrol ile kilit hedeflere müşterek atış talimleri yapılacağı" kaydedildi. 

Tayvan'ın yeni cumhurbaşkanı: Çin'e boyun eğmeyeceğiz! Haber

Tayvan'ın yeni cumhurbaşkanı: Çin'e boyun eğmeyeceğiz!

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te 20 mayıs 2024 tarihinde Tayvan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda göreve başlamak için yemin etti. HALKIN EGEMENLİĞİ RUHUNU BENİMSEMEYİ TAAHHÜT ETTİ Cumhurbaşkanı Lai Ching-te'nin konuşması yedi ana noktaya odaklanarak Tayvan'ın demokratik değerlerini koruyacağını, demokrasi ve özgürlük için Tayvan'ın geri adım atamayacağı bir tutku olduğunu kaydetti. Lai Ching-te ayrıca iç politikada demokratik yönetimi uygulamayı, açık bir hükümet kurmayı ve açıklık ve şeffaflık, halkın egemenliği ruhunu benimsemeyi taahhüt ettiğini belirtti. ÇİN'İN ASKERİ TACİZLERİ KÜRESEL İSTİKRAR İÇİN EN BÜYÜK STRATEJİK TEHDİT Dış politikada ise demokratik ülkelerle devam eden bir işbirliğiyle demokratik bir topluluk oluşturacaklarını, Çin'in yaydığı dezenformasyona karşı mücadele edeceklerini ve her türlü zorluğa karşı hazırlıklı olacaklarını vurguladı. Lai Ching-te, "Uluslararası toplum, Tayvan Boğazı'nın barış ve istikrarının küresel güvenlik ve refah için kaçınılmaz bir unsuru olduğunu yüksek düzeyde kabul etmeli. Çin'in askeri tacizleri ve artan baskıları, küresel istikrar için en büyük stratejik tehdit olarak görülmeli" ifadelerini kullandı. "TAYVAN ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NİN BİR PARÇASO DEĞİL" Lai Ching-te konuşmasında Çin'e boyun eğmeyececeklerini belirterek, "Çin'e, Tayvan'a karşı kültürel ve askeri saldırıları durdurma çağrısında bulunuyorum. Tayvan Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçaso değil. Bütün partilerimiz, toprak bütünlüğüümüzü savunmak için bölünmeye karşı çıkmalı, ulusal egemenliği politik iktidar uğruna feda etmemelidir" dedi.

Çin'e ait 51 savaş uçağı Tayvan hava sahasını ihlal etti! Haber

Çin'e ait 51 savaş uçağı Tayvan hava sahasını ihlal etti!

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. Tayvan'ın yeni Cumhurbaşkanı Lai Ching-te göreve başlama töreni için geri sayım yaparken, Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Çin'e ait 51 savaş uçağının ve çok sayıda savaş gemisinin Tayvan hava ve deniz sahasını ihlal ettiği bildirildi.  ÇİN'E AİT 51 SAVAŞ UÇAĞINDAN 26'SI Bakanlık, Çin'e ait 51 savaş uçağından 26'sının Tayvan Hava Savunma Tanımlama Bölgesi'ne girerek uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti. Tayvan Savunma Bakan Yardımcısı Bai Honghui, 8 Mayıs 2024 tarihli açıklamasında, Tayvan ordusunun savaşa hazırlık gerekliliklerine bağlı kalacağını, Çin'in olası eylemlerini yakından dikkat edeceğini ve Çin'in Tayvan'a yönelik herhangi bir saldırı girişimine misliyle karşılık vereceklerini bildirmişti. ÇİN İÇİN AĞUSTOS 2022 BAHANE OLDU Çin, ABD Temsilciler Meclisi eski Başkanı Nancy Pelosi'nin Ağustos 2022'deki ziyaretinden bu yana, Tayvan çevresinde uçak ve gemilerle gerçekleştirdiği tahrik girişimini sürdürüyor. Çin'in kendi toprakları olduğunu iddia ettiği Tayvan Cumhuriyeti sınırları, 1949'dan beri kendi bağımsızlığını fiili olarak sürdürüyor. Ayrıca Tayvan papasportu dünya genelinde en güçlü pasaport olarak kabul ediliyor. ÇİN'İN SÖZDE TEK ÇİN POLİTİKASI VE DOĞU TÜRKİSTAN, TİBET VE TAYVAN MESELESİ Çin yönetimi sözde "Tek Çin" politikasını dünyaya zorla empoze etmeye çalışırken; Doğu Türkistan, Tibet ve Tayvan meselesi dünya gündeminde varlığını korumaya devam ediyor. Diğer yandan Çin, Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor. Ayrıca Çin, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

Japonya, Çin-Tayvan savaşında kimi destekleyecek? Haber

Japonya, Çin-Tayvan savaşında kimi destekleyecek?

Çin'in Asya Pasifik'teki yayılmacı politikası bölgedeki ülkeleri tehdit etmeye devam ediyor. Japonya Savunma Bakanı Minoru Kihara geçen hafta The Daily Telegraph'a verdiği demeçte, Çin'in olası saldırısında Japonya'nın Tayvan'ı destekleyeceğini açıkladı. "UKRAYNA'YI DESTEKLEDİĞİMİZ GİBİ TAYVAN'A DESTEK VERMEMİZ ÇOK OLASIDIR" Bakan Kihara, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı haksız ve sebepsiz savaşına karşı Ukrayna'yı desteklediğimiz gibi, dünyanın her yerindeki insanlar Tayvan'ı destekleme iradesine sahip. Tayvan'a destek vermemiz çok olasıdır" ifadelerini kullandı. "TAYVAN'A SALDIRMANIN ZOR OLDUĞUNU GÖSTERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ" Ayrıca Kihara, Tayvan'a Çin'in saldırısı karşısında Japonya'nın tutumuna değinerek, "Tayvan'ı işgal etmenin veya Tayvan'a karşı askerî yollarla saldırgan bir hamle yapmanın zor olacağını göstermenin önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi. Japon Bakan Kihara, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı topyekûn işgal girişimi gibi Çin'in benzer bir hareketi olduğu takdirde hemen alarma geçeceklerini vurguladı. JAPONYA, SAVUNMA BÜTÇESİNİ YÜZDE 60 ARTIRDI Bakan Kihara, Çin'in hızlı askerî yığınağına yanıt olarak, Japonya'nın gelecekteki beş yıl içinde savunma bütçesini yüzde 60 artırdığını kaydetti. Kihara, "Çin'in askerî bütçesini artırmasını ve deniz bölgelerindeki iddiasını keskin bir şekilde büyütmesini bir tehdit olarak görüyoruz. Şimdiye kadar bu düzeyde bir tehdit görmedik” şeklinde konuştu. "DÜNYANIN GÜVENLİK ORTAMI TARİHİN EN KARMAŞIK ORTAMI HALİNE GELİYOR" Japonya'nın olası savaşa zorla dahil edilmesi durumunda, ABD ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere müttefiklerden maksimum destek isteyeceğini belirten Kihara, son olarak Asya Pasifik'teki gerilimin sebebinin Rusya, Çin ve Kuzey Kore olduğuna dikkat çekti. Bakan, "Dünyanın güvenlik ortamı tarihin en karmaşık ortamı haline geliyor" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.